REDACTIONEEL Het nummer dat thans voor u ligt is geheel gewijd aan het tijdvak van de stedelijke geschiedenis dat in de tentoonstelling onder de naam 'Twee vrouwen van Schiedam. Aleida van Henegouwen en Liduina. 1250-1598" van 18 april 1998 tot 3 januari 1999 wordt belicht in het Stedelijk Museum Schiedam. Het is de tweede van drie, waarvan de eerste, onder de titel "De Gouden Eeuw van Schiedam, 1598-1795" vorig jaar was te bezichtigen en die zo voortreffelijk is verbeeldt op de gelijknamige cd-rom. Twee vrouwen van Schiedam. Binnenkort kunnen we ze in het hart van de stad ontmoeten en zo het verleden van de stad verbinden met het heden. Beide vrouwen hebben elkaar niet persoonlijk ge kend, immers Vrouwe Aleida overleed in 1284 en Liduina werd een eeuw later, in 1380, geboren, maar Aleida was degene die aan de basis van de de kapel stond welke zo groots uitgroeide tot de huidige St. Jan of Grote Kerk. Aleida liet ook het Huis te Riviere bouwen waarvan de ruïne nog steeds bestaat. Het is één van de zeer weinige resten van een kasteel uit de 13 eeuw in Nederland! Liduina leefde in het gebied tussen dat kasteel en de kerk. Haar parochiekerk, waar ze als kind heel vaak binnen moet zijn geweest tot zij op 15-jarige leeftijd een val op het ijs maakte, zich verwond de en niet meer genas. Haar ziekbed duurde 38 jaar en vanuit die zwakke postie groeide ze uit tot een krachtbron voor haar omge ving. Haar lijden was zo buitengewoon zwaar en uitzonderlijk dat ze later, na haar dood, de aanleiding is geworden om het kerkge bouw te vergroten. De poorters van de stad - dus niet de geestelijk heid! - en het stadsbestuur hebben boven haar graf een kapel ge bouwd en tot op de dag van vandaag is Liduina een persoonlijkheid die nog velen inspireert. Aleida komt door de eeuwen heen naar voren als een vrouw die wist wat ze wilde en onder meer krachtig leiding gaf aan de ont wikkeling van het kleine plekje aan de Schie dat door haar toedoen zou uitgroeien tot de stad Schiedam. In de tweede tentoonstelling wordt een beeld gegeven van de tijd waarin die vrouwen leefden. We spreken de wens uit dat velen die zullen bezoeken. Om reden van praktische aard is een overzicht van het getoonde in een bijla ge opgenomen dat bij een bezoek aan het Stedelijk Museum Schie dam goede diensten kan bewijzen. 43

Scyedam | 1998 | | pagina 3