in dat dit territorium door Floris de Voogd als vazal van Vlaanderen zou worden bestuurd. Kort na de verdragssluiting geeft hij Zeeland een keur en daarmee een semi-autonome positie. De voogdij door Floris de Voogd duurt overigens niet lang want deze overlijdt in 1258 en dan wordt Aleida van Avesnes belast met de voogdij over graaf Floris V. Aleida's echtgenoot is intussen, op kerstavond 1257, overleden. De gebeurtenissen hebben tot gevolg dat Vrouwe Aleida in 1258 van Henegouwen naar Holland verhuist. Zij vestigt zich daarop in het ambacht Riviere om zich alzo daadwerkelijk bezig te kunnen houden met de opvoeding van de jonge graaf. Melis Stoke zegt daarover dat Aleida hem liet: 'Walsch en Diets leren wel'. Daaruit is te vernemen dat Floris, in Aleida's gezin tweetalig werd opgevoed. Vlakbij de nederzetting aan de 'nieuwe dam', die kort voor haar komst in de Schie was gelegd. De reden dat zij dit gebied tot haar verblijfplaats koos, zal zijn gelegen in het feit dat het grafelijk domein op de oostoever van de Schie met inbegrip van een deel van de dam tot haar bruidsschat behoorde. Uit de energieke aanpak met betrekking tot de ontwikkeling van het gebied - zoals die blijkt uit haar daden na die vestiging - zien we dat een zekere ambitie haar kennelijk niet vreemd is. Zij koopt het poldertje van Dirk Bo- kel, daartegenover stoot zij een poldertje aan de Rottemond af. In de monding van de Schie en om geving ziet zij goede perspectie ven voor vergroting van haar machtspositie. Merwe (Maas) en Schie vormen een kruispunt van waterwegen, knooppunt van han del en transport. Vestigingspunt voor scheepsreparateurs. Ener zijds is de monding een toegangs poort tot het er achter gelegen gebied Holland, anderzijds geeft de geografische positie een goed uitgangspunt voor het vergroten van invloed in het door de van Avesnes betwiste Zeeuwse gebied. Aleida ziet het strategisch belang van deze plek in. Zij laat er een kasteel bouwen en geeft aanzetten voor verdere ontwikkeling van Schiedam Aleida tijdelijk weg uit Schiedam De bouw van het kasteel moet omstreeks 1269 zijn aangevangen nadat Aleida voor de tweede maal naar Schiedam kwam. Ze was namelijk in 1263 uit Schiedam verdreven. De oorzaak zou zijn, Melis Stoke meldt het, dat de edelen het een schande vonden door een vrouw te worden geregeerd. Zo onstonden er twee kampen, een van voor- en een van tegenstanders. Aleida week in ieder geval uit naar Zeeland alwaar ze kennelijk veel medestanders kon vernachten. Haar tegenstanders uit het Hollandse kamp wendden zich om steun tot haar neef, Otto II van Gelre. Dat leidt tot oorlogshandelingen. In een gevecht bij Reimerswaal op 22 januari 1263 49 DELFT 's Gravenzande Het Merwe- en Maasgebied nabij Schiedam Jsitnatie ca 1300) Overschie Rotterdam SCHIEDAM Vlaardingen Den Briel MAAS MERWE Zwartewaal Heenvliel Geervliet Het Maas-Merwegebied

Scyedam | 1998 | | pagina 9