HISTORIE ACTUEEL februari-april 1998 SLOOP STATIONSHAL EN NS-K.4N- TOOR Op 2 juli 1963 werd het visitekaartje van de stad Schiedam voor vertrekkende en aankomende treinreizigers officieel ge opend. Het kantoorgebouw aan de ITor- vathweg diende tot kantoorruimte voor de Nederlandse Spoorwegen, wegens ruimtegebrek in Rotterdam. De stations hal was een bijzonder aantrekkelijke ruimte, vooral wegens de interessante dakconstructie. Architect was Ir. K. van der Gaast, die o.a. ook de stations in Eindhoven, Venlo en Tilburg heeft ont worpen. Na-oorlogse architectuur, zelfs van hoog gehalte, is in Nederland vogelvrij. Bij het inpassen van de metrolijn bleek het ge bouw in de weg te staan, hetgeen het doodvonnis betekende. Na krap 35 jaar verdween in februari eerst de stationshal: een van de weinige naoorlogse gebou- R.W.PoeIs wen in Schiedam van niveau. In maart en april volgde het kantoorgebouw. In een later stadium zal ook de opmerkelijke houten toegangsluifel op het Stationsplein verdwijnen. De perronoverkapping blijft gehandhaafd. Bij de rechterzijingang bevond zich een mozaïek in de kleuren blauw, groen, wit en grijs, voorstellende zich haastende rei zigers, van de kunstenaar B. Zijlemans. Dit kunstwerk is onbeschadigd bewaard gebleven en zal mogelijk een plaats in de nieuwe stationshal krijgen, zo meldt een medewerker van de gemeente Schiedam. Op 24 juni haalde het gesloopte gebouw nog eenmaal de krant. In Rotterdam wordt om de twee jaar op initiatief van de Rot terdamse Kunst Stichting de sloop van fraaie architectuur in Rotterdam aan de kaak gesteld. Dit jaar was de eerste plaats, en de daarbij behorende "Gouden slopers 111 Station Schiedam (1963, architect K. van der Gaast), gesloopt februari-april 1998 FotoR. IV. Poels, 1996)

Scyedam | 1998 | | pagina 31