In de kelder blijkt er een spouw tussen de muren te zitten. Ook de dubbele deur werkt mee aan de isolatie. Eigenlijk is een ijskelder een soort ther- IJK "l*'W'ls| In het in 1981 verschenen bock 'Ijskelders, li* V9H koeltechnieken van weleer' van A.W. Reinink en J.G. Vermeulen, wordt verslag gedaan van Mm M J een aantal van 89 tot op dat moment bekende ijskelders. Deze ijskelder staat daar uiteraard niet bij. Uniek is dat wij hier te maken hebben met een ijskelder, behorende bij een koopmans- woning in een stad, terwijl bijna zonder uitzon dering de andere bekende ijskelders zich bcvin- m den op buitenplaatsen In het begin van de twintigste eeuw kwam het L i bestaansrecht van ijskelders te vervallen, omdat volgestort met bouwafval van de verbouwing en vervolgens dichtgemetseld. Een stuclaag onttrok de dichtgemetselde opening aan het zicht. Deze De gang vóór restauratie handelwijze heeft borg gestaan voor het in tact (Foto: J. van Stigt Thans) J 6 6 blijven van de kelder. Inmiddels zijn drie containers bouwafval verwijderd en is de ruimte op een laag grondwater na, weer leeg. In de toekomst zal er weer een houten deur gemaakt worden. Met twee houten bankjes en een verwarmingselement kan de ruimte volledig in authentieke staat blijven, waarbij de specifieke eigenschappen volledig benut zullen worden, namelijk isolatie van warmte. De ijskelder zal een primitieve sauna worden! Inmiddels gaat de restauratie naar wens. Op zolder worden stukken bint vervangen, zodat de muurijzers weer houvast krijgen. Bij het ter hand nemen van het lijstwerk aan de boven- en zijkant van de voorgevel blijkt dat bij de laatste restauratie vele vereenvoudigingen zijn aangebracht. Hoewel hiermee het budget overschreden wordt, valt het besluit om het lijstwerk in volle glorie te herstellen. Aan de voorzijde bevinden zich nog de cassettes met rozetten. Aan de zijkanten zijn deze verwijderd. De dichtgemetselde cassettes worden weer opengehakt. Met behulp van mallen worden de cassettes en rozetten van de voorkant gedupliceerd en geplaatst aan de zijkanten. De voorkant wordt gerestaureerd en enige verdwenen sierlijsten worden weer aangebracht. Uiteindelijk bevindt het lijstwerk zich weer in dezelfde staat, zoals op oude foto's te zien is. 130

Scyedam | 1998 | | pagina 10