De kleurkeuze In overleg met mevrouw Goltsch, Robert Winkel en de heer Jahn, die de speciale mortels en verven levert, wordt een kleurenonderzoek uitgevoerd. Oorspronkelijk blijkt het pand een overwegend gelige kleur gehad te hebben. Deze kleur wordt nagemaakt en op het pand aangebracht. Het houtwerk krijgt witte lijsten. Voor de ramen en de deuren wordt een zeer donkere kleur groen uitgekozen, neigend naar "Schiedams groen". De oplevering Na vier maanden werk kan het pand uit de steigers. Nadat nog wat kleine mankementen zijn weggewerkt is de restauratie voor wat het casco betreft voltooid. Het pand Lange Nieuwstraat 101 kan met goed fatsoen en vol vertrouwen de volgende eeuw in! De entree Nu de buitenkant gerestaureerd is, ontstaat een onbedwingbare behoefte om het pand inwen dig ter hand te nemen, met name op de plaatsen waar in het verleden markante details zijn weggewerkt of verdwenen. De ontvangsthal in het pand met de schitterende monumentale trap is nog in originele staat, evenals de zuilen, de marmeren lambrizeringen en het zeer rijk bewerkte akoestische stucplafond. De gang naar de hal meet twee meter breed en zeven meter lang. De hoogte bedraagt bijna zes meter. Deze gang heeft echter een verlaagd plafond, waaronder nog mooi stucwerk aanwezig is. De wanden zijn met houten platen afgetimmerd. Er is geen spoor meer van de marmeren lambrizering. Halverwege de gang zijn twee grote tochtdeuren geplaatst. Besloten wordt voor eigen reke ning de gang aan te pakken. De subsidiepot is immers leeg. In het voorjaar van 1997 worden de wanden en het verlaagd plafond gesloopt. Prachtige stucpatronen worden zichtbaar. Ook wordt enigszins duidelijk, waarom men destijds de wanden heeft afgetimmerd. Dezelfde zouten, die aan de buitenzijde de gevel teisterden, hebben hele stukken stucwerk verteerd. Op enkele plaatsen bevinden zich nog restanten marmeren lambrizering. Met goed kijken naar sporen van de oude lambrizering worden de vormen duidelijk. Als voorbeeld dient ook de lambrizering, die nog in de hal aanwezig is. Aan natuursteenbedrijf Ben Overkamp te Gouda wordt de opdracht gegeven de lambrizering na te maken. Zorgvuldig worden enkele grote platen wit Carrara-marmer geselecteerd. De kleur en tekening van deze platen komen goed overeen met het marmer in de hal, waarmee de entree verbonden gaat worden. Intussen zijn de tochtdeuren verwijderd en begint de stucadoor met het herstellen van het plafond en de wanden. Hiertoe wordt weer de speciale mortel van de firma Jahn gebruikt, teneinde in de toekomst de zouten de baas te blijven. Vanzelfsprekend valt het werk veel zwaarder en moeilijker uit dan verwacht. Na enige maanden zwoegen is het stucwerk klaar en kan de marmeren lambrizering geplaatst worden. Nadat het stucwerk geschilderd is kan de entree bewonderd worden. Aan het eind van de entree wordt een volledig glazen tochtdeur geplaatst, die de harmonie van de entree niet verstoort. Weer is het pand een stukje dichter bij zijn oorsprong. 131

Scyedam | 1998 | | pagina 11