HET HERENHUIS GROTE MARKT 25, EEN BIJZONDER HUIS Hans en Suzanne van de Weg Het herenhuis Grote Markt 25 werd in de 16e of 17e eeuw gebouwd. Rond 1760 is het voor ste deel van het huis gemoderniseerd. Uit die tijd stammen de lijstgevel, stucplafonds en schouwen. De huidige eigenaren hebben na aankoop een verantwoord restauratieplan opgesteld en het gebouw volgens hedendaag se normen bewoonbaar gemaakt. De inzet bij deze belangrijke restauratie, maar ook de wil om, ondanks noodzakelijke aanpassingen, de bouwkundige historie van het herenhuis Grote Markt 25 zoveel mogelijk recht te doen en te tonen, zijn voor de Histo rische Vereniging Schiedam reden om de heer en mevrouw J.J.M. van de Weg te eren met de toekenning van het 'Scidam '-schildje, met bijbehorende oorkonde. In 1975 was er op de Grote Markt een mani festatie in het kader van de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam. Wij woon den toen niet in de stad, maar waren met Schiedamse vrienden naar het feest gegaan en stonden voor de pui van een in onze ogen bijzonder huis. Op dat moment niet wetend dat we nog eens de eigenaar zouden worden. Want 14 jaar later op zoek naar een nieuw Jj| H huis bleek het te koop te zijn. Bij ons eerste bezoek gaven het huis en de lokatie ons een Grote Markt 25 in 1997 goed gevoel, maar het was wel een donker (hotoA. H. Groeneweghuis met veel deuren en de tuin maakte door zijn vele struiken een wat mysterieuze indruk. We wilden ons verder oriënteren. Duidelijk was dat professionele hulp nodig was alvorens een beslissing te nemen. Een ons bekende architect uit Zutphen, W. Grotenbreg, deskundig op het terrein van monumenten deed ons de realiteit beseffen: er was veel inspanning nodig om het huis te restaureren en op een aantal punten (meer licht!) te vernieuwen. Hij maakte een plan en wij gingen tot de koop over. Er volgde een periode van veel overleg over het restauratieplan, de bouwvergunning, de monumentenver gunning, de brandveiligheid. Een aannemer werd gevonden. 133

Scyedam | 1998 | | pagina 13