134 Historie (Bijdrage van R.W. Poels) Vermoedelijk reeds kort na de stichting van Schiedam zal op de plaats van het huidige pand bebouwing zijn opgericht. In het achterste deel van het huis bevat de balklaag tussen le verdieping en zolder moer- en kinderbinten. Het oudste deel van het huis wordt geschat op de 16e a 17e eeuw. Het voorste deel van het huis moet ca. 1760 zijn vernieuwd. Tot dan had het vermoedelijk een trapgevel met zadeldak. Deze gevel werd vervan gen door een voor die tijd moderne strakke gevel met horizontale lijst met daarboven een smal dwars za deldak. De rest van de 16e a 17e eeuwse kap werd gehandhaafd. De kamers van de begane grond en de gang kregen geornamenteerde stucplafonds, er kwamen marmeren schouwen en de vensters werden voorzien van inklapbare luiken en luikkasten In het 3e kwart van de 19e eeuw werd er verder aan de gevel gesleuteld met de huidige venstervorm met stucversiering als resultaat. De huidige voordeur da teert vermoedelijk van rond 1920. Ook de serre is vermoedelijk uit het begin van de 20e eeuw. Het huis heeft altijd voorname be woners gehad. Van de laatste 100 jaar zijn bekend: Dr. C.J. Vincke- steijn rector van het gymnasium. Daarna van 1911 tot 1919 burge meester M.L. Honnerlage Grete en vervolgens burgemeester A.J. Gij- sen, die er waarschijnlijk tot 1929 woonde. (Het pand werd in 1919 door de gemeente als ambtswoning gekocht.) Diens opvolger wilde er niet wonen. Toen werd het in 1929 gekocht en bewoond door de fami lie IVillemse, die het in 1989 ver- Marmeren gang met houten tussenpui kocht aan de familie Van de Weg. (Foto: JJ.R. van de Weg) J

Scyedam | 1998 | | pagina 14