143 voorgevel, de kap en hier en daar wat vloer- en muurwerk betrof. Een klein dwarskapje boven de voorgevel met daar achter een zadeldak wijst dikwijls op oudere hoofdvormen van dezelfde maat. De bij de restauratie verwijderde (winkel)pui is mogelijk uit de dertiger jaren. Een duidelijk ander gebruik dan woning voor een of meer families (1904 kurkensnijder C. Nieman, 1911 een graanwerker, 1917 mouter B.D. Rijkuiter, 1929 een glazenwasser en een stucadoor), treffen we in de jaren vóór de 2e wereldoorlog niet aan. De adresboeken van 1941 en 1950 vermelden voor dit pand als caféhouder respectievelijk C.P.W. Liere en R.J. Jongman. Na diverse winkel- en werkdoeleinden wordt in 1980 een dansschool (Wim Hajee) gevestigd. Deze bestemming en de slechte staat van de vloerbinten zorgen voor een flinke aantasting: de vloeren worden vervangen, waarbij de vloer van de le verdieping wordt uitgevoerd met stalen binten in verband met het gewijzigde gebruik. Ondanks al deze ingre pen had het hoekpand nog genoeg historie en uitstraling over om in februari 1995 een plaats op de gemeentelijke monumentenlijst te krijgen. De monumentenomschrijving spreekt van: Hoekpand op vrijwel rechthoekige plattegrond met aan de voorzijde drie bouwlagen en een dwarskop. Lager gelegen achterhuis met drie bouwlagen met zolder onder zadeldak. Een in blokverband gepleisterde lijstgevel. Op de eerste verdieping vensters met T-ramen, op de tweede verdieping schuifvensters. Gepleisterde zijgevel met o.a. schuifvensters. Het pand is voor de gemeente Schiedam van belang wegens de cultuur- en architectuurhistorische waarde. De gevel heeft een beeldbepalende rol in de geve/wand van dit gedeelte van de Dam en als visuele afsluiting gezien vanaf de Korte Haven. De dwarse kap boven het voorhuis (Foto: Coster)

Scyedam | 1998 | | pagina 23