Restauratie Het dak In december 1991 stond de volgende advertentie in de krant: Te koop aangeboden een monu mentaal pand op Dam 12. Na een moeizame aankoopperiode van een half jaar en na veel wikken en wegen, begon in juli 1992 het eerste en meest urgente deel van de noodzakelijke verbouwing: het dak. Enkele details: in het dak zaten 87 gaten, variërend van 2 cm tot circa 3 meter doorsnede. Op de zolder stonden drie verwarmingsketels, waarvan er nog maar één functioneel was. En er waren drie schoorstenen die meer hingen dan stonden, aangezien deze op lagere verdiepingen al gesloopt waren. Met niet zo veel verstand van verbouwingen is eerst alles doorgesproken met de Gemeente en is advies ingewonnen bij verschillende bouwbedrijven. Hierdoor zijn we veel wijzer geworden en begonnen we aan de reparatie. Dakbeschot en dakpannen werden vervangen en meteen werd er isolatie tussen aangebracht. Om enig idee te geven hoe slecht het dak was: op een gegeven moment tijdens het slopen, verwijderden we één panlatje en stortte er ongeveer 6 m2 dakbeschot inclusief een dakkapel naar binnen. Gelukkig waren de meeste balken en spanten intact en konden we volstaan met wat houtwormbestrijding. In 10 zaterdagen en met hulp van 3 handige vrienden was de klus geklaard. Toen kwam het ergste, de prachtige ronde spanten van het dak stonden op de bintlaag van de zolderverdieping en deze waren gaan torderen. Kortom het dak moest 10 a 15 cm worden opgekrikt en er moesten sloffen onder de spanten geplaatst worden, zodat de spanten door drie vloerbinten gedragen 144 De kap met ronde spanten (Foto: Coster)

Scyedam | 1998 | | pagina 24