waarna er in de 19e eeuw een groot dubbelpand van is gemaakt, nu met de entree aan de Bo- terstraat. De recente restauratie lijkt dit te bevestigen, daar de ligging van de binten anders was dan mocht worden aangenomen. Ook werd het pand verhoogd. De muren zijn namelijk vanaf de tweede verdieping minder dik. In 1975 werden de panden Boterstraat 85, 87 en 89 aan gekocht door Hans Hill en Ina Dee, die daarbij ook in het bezit kwamen van de oude handge schreven koopacte door Notaris Hubertus Bartholomeus Blaisse, waaruit blijkt dat de heer Petrus Leonardus Nederpelt in 1906 een winkel en woonhuis met bakkerij verkoopt aan brood- en beschuitbakker Hendrikus Adrianus van der Meer voor "eene som van Acht dui zend gulden". Deze Van der Meer was aldaar echter reeds langer met zijn bakkerij gevestigd. In het adresboek van 1899 komt hij in het pand Boterstraat 89 al als zodanig voor. Hij adver teert met: 'Brood-, koek- en kleingoedbakkerij en beschuitfabriek'. Bakkerij Van der Meer is tot na de tweede wereldoorlog verbonden geweest aan de winkel op de hoek. Van 1968 tot 1975 was het pand in het bezit van de heer Kleinekoort. Bij de koop in 1975 was het hele pand bewoond en de indeling chaotisch. Sommige huurders hadden twee etages en een bin nentrap, of een etage was juist met tussenwandjes in woningen gesplitst. En nr. 85 liep bene den nog een stuk door in nr. 89. Alleen een groot gedeelte van nr. 89 werd leeg opgeleverd. Daarin bevonden zich een onbewoonbaar verklaarde woning en voorin een Indische Toko. Na een ingrijpende verbouwing werd in november 1975 'Fotostudio Hans Hill' feestelijk geopend door Patricia Paay. In 1981 volgde weer een verbouwing waarbij nr. 85 verticaal gesplitst en verkocht werd. Nu kon de gehele benedenverdieping bij de fotostudio getrokken worden en werd er ook een fotowinkel gevestigd. Na een aantal jaren werd de ruimte te klein en de reclamefotografie werd toen voortgezet in een groot gymnastieklokaal in Rotterdam. Vanaf 1987 wordt de winkel door Mitzi Mode gehuurd. Eind 1994 werd het pand op de Gemeentelijke Monumen tenlijst geplaatst met de omschrijving: "Groot dubbel pand met winkel en woonhuis in traditioneel classicistische vormen uit de eerste helft van de 19e eeuw. Het pand met omgaand schilddak heeft een breed opgezette lijstgevel. De middenrisaliet heeft op de begane grond een dubbele gekoppelde deur met hoofdgestel en op de beide verdiepingen dubbele gekoppelde vensters met architraafomlijsting en empireroedenverdeling. Rechts een oorspronkelijke winkelpui. Het pand is voor de gemeente Schiedam van belang vanwege de architectuur- en cultuurhisto rische waarde. Het is een voor Schiedam zeldzaam voorbeeld van een breed opgezet dubbel pand uit de eerste helft van de 19e eeuw en is nog redelijk gaaf van detaillering. Als hoekpand heeft de bouwmassa een belangrijke stedebouwkundige waarde op de kruising van de Grote Markt, Boterstraat en Ooievaarsteeg." Restauratie In 1996 werd opdracht gegeven aan Bert Toorman van Heuvelhorst Architekten om in samen werking met de Firma Bokx het pand grondig te verbouwen en te restaureren. Zomer 1996 werd gestart met de restauratie en het pand werd gesplitst in 4 appartementen en een topappartement. Vervolgens werden alle kamers, gangen en trappen volledig verbouwd. Het pand was in de loop der tijden instabiel geworden. Daarom werden nu de balklagen 151

Scyedam | 1998 | | pagina 31