4 augustus 1998 OVERSCHIESESTRAAT EN TRAM PLUS De Historische Vereniging heeft bij de gemeente gereageerd op het van 9 juli tot en met 5 augustus 1998 ter inzage gelegde'Voorontwerp Bestemmingsplan TramPlus - Overschiesestraat', in ver band met de gevolgen voor de aldaar aanwezige historische bebouwing. Onze uitgebreide ingezonden zienswijze laten we hier volgen: Voor de aanleg van het tramtraject in de Overschiesestraat zal een groot aantal panden gesloopt moeten worden. Ge noemde straat is een uitloper van het his torische centrum van Schiedam. Vooral de laatste 40 jaar heeft Schiedam veel bebouwing en soms hele straten van vóór de eeuwwisseling verloren. Vandaar dat met het resterende met uiterste terughou dendheid dient te worden omgesprongen. In ons rapport "Bouwkundig Bezit van de Stad Schiedam" (1980) zijn de vol gende te slopen panden aangemerkt als behoudenswaardig: Overschiesestraat 7, 47, 49/51, 53, 55, 57/59, 24, 42, Emma straat 30,32. Hoewel thans in totaliteit de Overschie sestraat van matige algehele belevings kwaliteit is, dient deze niet op voorhand van de kaart te worden geveegd. Volgens het voorontwerp-bestemmingsplan zal dat toch gebeuren. Het zou echter de voorkeur verdienen om de gevelwanden van deze eeuwenoude historische straat (de aloude verbindingsweg met Over- schie) op te waarderen door middel van het perceelsgewijs herstellen, invullen en vervangen. Wij staan op het standpunt dat, gebaseerd op historische overwe gingen, dit laatste scenario zou moeten worden gevolgd. Het kan zo een geva rieerd en verrijkt deel van het gebied tus sen station en centrum worden, met een veelheid aan functies, met grote aantrek kingskracht om deze route naar de binnen stad te kiezen. Echter, indien noodgedwongen met het voorontwerp zou moeten worden meege dacht, is deze stellingname niet te handha ven. Indien het tramtracee langs het water van de Schie een gegeven zou zijn, dient gezorgd te worden de omgeving in histori sche zin recht te doen. Een van de uit gangspunten daarbij is, dat geïsoleerde historie het minder goed doet dan clusters. Bij de Overschiesestraat brengt dit ons op de volgende opmerkingen: - Het pand Overschiesestraat 7, van oor sprong boerderij, heeft op zichzelf vol doende kwaliteit om te worden gehand haafd, maar de ligging naast het Prove niershuis geeft het geheel nog meer waar de. - Er schuin tegenover, op de hoek van de Overschiesestraat en de Emmastraat, zou volgens het plan de hoekbebouwing die nen te verdwijnen. Ook hier lijkt ons een andere oplossing beter. In de Emmastraat wordt een strook aantrekkelijke oude be bouwing gehandhaafd (nr 10 t/m 26). De bebouwing op de hoek (Emmastraat 30 en 32 en Overschiesestraat 24) vult dit rijtje mooi aan. Handhaving van de aanwezige oude hoekbebouwing is hier nog extra belangrijk als pendant van het Proveniers huis en naastliggende pand nr.7. Zo weet men hier de oude Stad Schiedam binnen te komen. Vanuit het station komend moet aan de Overschiesestraat/ Schie al iets te zien zijn van wat Schiedam verderop in volle omvang belooft te bieden! Door de bovengenoemde bebouwing te 155

Scyedam | 1998 | | pagina 35