handhaven, zal de dubbele trambaan bij de hoek met de Emmastraat even over de rijweg moeten lopen. Gezien het feit dat dit ook al naast het Proveniershuis het geval is, en gezien de ondergeschikte betekenis van de Overschieseweg voor het autoverkeer, moet dit mogelijke be zwaar niet als al te zwaar worden gezien. Het probleem kan ook worden opgelost door de trambaan voorbij Overschiese- straat 7 een flauwe S-bocht in de richting van de Schie te laten maken. De tram moet i.v.m. het traject over de uitrit van de parkeergarage naast het Proveniers huis toch al langzaam rijden, waardoor de flauwe dubbele bocht geen bezwaar hoeft te zijn. Tenslotte een opmerking betreffende de bestemming van de zuidelijke strook van de Overschiesestraat. In en rond het oude centrum van Schiedam dienen locaties te worden gereserveerd voor bijzondere functies. De teneur de laatste jaren is, om in belangrijke mate woningbouw te rea liseren. Maar voor stedelijke functies (een centrumhotel een filmzaal andere onvoorziene ideeën en andere bedrij vigheid dreigt straks geen plaats meer te zijn. Wij menen dat de gemeente voor het gebied tussen station en centrum ook daar op dient te letten. Dit geldt zowel voor de zuidelijke strook van de Over schieseweg, als voor de locatie bij het Stationsplein. Tevens zal voor een archi tectuur met uitstraling moeten worden gezorgd. Andere gebouwen dan woon gebouwen kunnen zorgen voor een gro tere attractiviteit op de route tussen stati on en centrum. Dit zowel voor de eigen inwoners als voor bezoekers van Schie dam. Samenvattend verzoeken wij U, zo het al niet mogelijk zou zijn om de Overschiese straat als straat te behouden, het plan zo te wijzigen dat ten minste de panden Overschiesestraat (5), 7, 24 en Emma straat 30, 32 kunnen worden gehandhaafd, en tevens voor een attractievere bestem ming van het betreffende gebied te zorgen. LI DUIN A en ALEIDA Vorig jaar maakten wij uitgebreid melding van de sloop van het oude Huize Liduina aan de Sint Liduinastraat. Daarbij moest worden gezocht naar een plaats voor de grote gebrandschilderde ramen met o.a. afbeeldingen van de heilige Liduina, uit het trappenhuis. Inmiddels staat op de plaats van het oude huis een nieuw ge bouw met ongeveer dezelfde verschij ningsvorm. Het moet beschouwd worden als een doekje voor het bloeden. Voor de glas-in-loodramen was geen plaats in de nieuwbouw. Er werd daarom gekozen voor een tussenoplossing. In de kapel van Huize Frankeland is in juli een gedeelte van het Liduinaraam in nog ongerestau- reerde vorm, opgesteld in een metalen frame waarbij de bovenste en onderste stroken zijn vervallen. Thans is daar te zien de centrale voorstelling met figuren van Liduina en een engel, geflankeerd door zes engeltjes met de portretten van Schiedamse meisjes. Daardoor ontbreken eigenlijk twee belangrijke delen van het raam: aan de onderzijde de afbeelding waarbij Liduina in het ziekbed ligt. Maar nog belangrijker: aan de bovenzijde ont breekt het deel waar door engelen de kroon met rozen voor Liduina wordt opge houden. Men is echter voornemens de mo gelijkheid te bezien om de bovenste strook alsnog aan het raam toe te voegen. Voor de onderste strook is geen plaats. De His- 157

Scyedam | 1998 | | pagina 37