Op een bepaald moment moeten voor het verkeer de hardstenen stoep met stoeppalen en het smeedijzeren hekwerk verdwijnen. Als aan het eind van de jaren zestig de Rotterdamsche Bank fuseert met de Amsterdamsche Bank, verdwijnen voorlopig ook de laatste bewoners van het pand, het gezin van bankdirec teur S. Kamstra. In januari 1969 neemt Slavenburg's Bank zijn intrek in het pand. De voormalige woonvertrek ken op de verdiepingen worden in gebruik genomen als archiefruimte. Er vindt een omvangrij ke verbouwing plaats. Naast ingrepen die het pand ten goede komen, zoals het plaatsen van een zwevende vloer in de kelder, vinden er ook weer enige verbouwingen plaats "in naam van de vooruitgang". Er wordt onder het verlaagde plafond een nieuw verlaagd plafond geplaatst. De hal wordt afgetimmerd. De originele grote witte marmeren vloerplaten in de gang en de hal worden vervangen door zwarte leistenen platen. Als het regent worden de marmeren platen namelijk zo snel vuil. De schitterende tussendeuren tussen de voorkamer en de tuinkamer worden weggehaald, dichtgemetseld en vervangen door een gewone deur. In de tuinkamer en de achterkamer worden de schouwen gesloopt. Buiten wordt het lijstwerk bovenaan het pand aan de zijkanten sterk vereenvoudigd. De prachtige tuin die doorliep tot aan het water van de Nieuwe Haven krijgt een industriële bestemming Toch blijven vele originele details gespaard. Nadat het pand eindjaren tachtig in het bezit komt van uitzendbureau O.W.S., wordt het pand op 6 januari 1993 eigendom van Jan van Stigt Thans, geboren aan de Lange Nieuwstraat 69 op 31 januari 1962. Na de nodige restauraties wordt de begane grond in gebruik genomen als kantoorruimte voor 'Van Stigt Thans Assurantiën' en ten tijde van het schrijven van dit artikel 125 Het koopmanshuis Lange Nieuwstraat 101 in 1905, toen nog bewoond door de weduwe van J. Loopuyt. (Prentbriefkaart uitgegeven door Dr. Trekler Co.)

Scyedam | 1998 | | pagina 5