Het was in 1959 dat Catrinus een winkel opende aan de Hoogstraat 118. In deze modeme winkel met grote etalages kwa men de te verkopen camping-, sport- en watersportartikelen beter tot hun recht dan in de veel kleinere bedoening in de Lange Kerkstraat. Deze vestiging werd opgehe ven. Het jaar 1964 was een belangrijk jaar voor de firma. In juni van dat jaar vond een ver huizing plaats naar de grote panden van distillateur Van der Schalk op de Hoog straat 125 en Lange Haven 110, die in el kaar overliepen. Alle activiteiten van de firma Mak waren vanaf die verhuizing geconcentreerd in één groot gebouw. De werkzaamheden Het zeilmaken was grotendeels handwerk, hoewel de machines wel hun intrede hadden gedaan. Toen Jacobus 19 jaar was, kwam de eerste machine in het bedrijf. Zoon Catrinus moest later, toen hij nog op school zat, werkzaamheden verrichten op deze trapnaaimachine. Het was altijd hard aanpezen, want vaak bestond het werk uit haastklussen. Men begon 's morgens vroeg om een uur of zeven met werken en deed dat tot 's avonds acht uur. Als het nodig was, werd er echter doorgewerkt tot soms in de nacht. Van jongsaf aan groeiden de kinderen in het vak op. De praktijk was de leer meester. Het was een hele overgang in het zeilmakersvak toen de zeilschepen ver vangen werden door stoomschepen. Maar gelukkig waren er alternatieven. In de zeevaart bleven dekkleden nodig om de luiken te kunnen bedekken en kappen en hoezen voor de lieren en allerlei instrumenten. In de mobilisatietijd, kort voor de oorlog, werden de dekkleden voorzien van de Nederlandse driekleur. Dit om aan vliegtuigbemanningen goed duidelijk te maken dat het Nederlandse schepen waren. Daarnaast was er de binnenvaart, die voor een deel nog uit zeilvaart bestond. Tijdens de oorlog bleef de binnenvaart zo goed en kwaad als het ging, functioneren. Toen ook de zeilschepen uit de binnenvaart verdwenen, bleef er toch genoeg werk over. Voor de Rijn- en binnenvaart maakte Mak grote dekkleden. Zoals veel zeilmakers had ook Mak een scheepstuigerij. Het afmeten en bewerken van touw en staaldraad in alle soorten en dikten had plaats in deze werkruimte. Na bewerking in de scheepstuigerij werd de tuigage op het schip aangebracht. De zaak aan de Lange Kerkstraat 72. 171

Scyedam | 1998 | | pagina 11