De bouw van grote schepen ging na de oorlog allengs op een andere manier plaatsvinden. Het bouwen van een schip gebeurde dan niet meer geheel op de scheepshelling, maar vond voor een groot deel plaats in een enorme bouw hal. De in die hal vervaardigde stukken (secties) werden dan met een enorme hijsinstallatie naar de helling gebracht en daar tot één schip samengevoegd. Er werden voor dit doel veel en zeer dikke staaldraadstroppen gemaakt. Dikten van veertig millimeter waren geen uitzonde ring. Bij de scheepswerven had Mak o.a. bij Gusto de hijskranen in onderhoud. Eens in het halfjaar moesten alle draden gecontroleerd worden. Als er draden vervangen moesten worden, gebeurde dat na werktijd. Desnoods werd er, zo- als gezegd, 's nachts doorgewerkt, want Arte Mak aan het splitsen van staaldraad. Aan het eind van de draad werd een lus gemaakt de volgende ochtend moest de kraan zodat je met de draad (strop) kon hijsen. weer gebruikt worden. Voor de industrie maakte de firma con structiegordijnen en montage- en regen tenten, voor de kolendragers kapzakken, voor diverse andere zaken voorschoten en ten behoeve van de chocoladefabrieken de transportbanden. De ziekenhuizen werden voorzien van waszakken en brancards. Weer een andere klant was Rijkswaterstaat, die in de na-oorlogse periode regelmatig zogenaamde leguanen bestelde. Dat waren de aan de voorstevens van grote werkboten aan te brengen, van touw gevlochten, stoot kussens. Tot slot mag niet onvermeld blijven dat vele groenteboeren, melkboeren en bakkers in Schiedam klant waren bij Mak. Zij kochten paardendekjes en kleden om de handels waren op de wagens af te dekken. In de jaren vijftig en daarna ging de zaak in toenemende mate aan particulieren leve ren. De grotere welvaart vormde hiervan de achtergrond. De mensen waren zuinig op hun met moeite van hun spaarcenten gekochte bromfietsen en auto's. Zij schaften zich daarom een hoes aan om deze vervoermiddelen tegen weersinvloeden en beschadi- 173

Scyedam | 1998 | | pagina 13