november 1998 O VERSCHIESESTRAA T EN TRAM PLUS In de vorige aflevering is melding ge maakt van het feit dat de Historische Vereniging Schiedam bij de gemeente schriftelijk had gereageerd op het 'Voor ontwerp Bestemmingsplan Tram Plus - Overschiesestraat', in verband met de gevolgen voor de aldaar aanwezige his torische bebouwing. In de openbare ver gadering van de Commissie ROV van 21 september werd dit standpunt tevens mondeling nader toegelicht. Ons pleidooi voor handhaving van het pand Overschiesestraat 7, van oorsprong boerderij, bracht de Commissie helaas niet tot andere gedachten. Een soortgelijk standpunt betreffende de panden op de hoek van de Overschiese straat en de Emmastraat, had wel effect. Behulpzaam daarbij was o.a. het feit dat het TramPlusplan niet rechtstreeks sloop noodzakelijk maakte. Sloop en te groot schalige nieuwbouw ter plaatse van de zuidelijke wand van de Overschiese straat zijn in ieder geval nu buiten het plan gelaten. Als de suggestie van de Commissie wordt overgenomen om de tram in ver band met het reduceren van de overlast heen en terug langs het Proveniershuis over één spoor te laten rijden, is er naar onze mening nog minder reden om tot sloop van het pand Overschiesestraat 7 over te gaan. najaar 1998 ORGEL OPSTANDINGSKERK Het orgel van de in september 1996 ge sloten Opstandingskerk in Nieuwland laat sinds december weer klanken horen. Het orgel werd gedemonteerd en begin dit jaar aangekocht door de Sint Marti- nuskerk in Schiedam-Noord om het daar aanwezige orgel te vervangen. De op bouw duurde van september tot decem ber 1998. Het orgel is een produkt van orgelbouwer M. Spiering te Dordrecht en werd op 15 januari 1954 in gebruik genomen in de Gereformeerde Kerk aan de Franselaan in Rotterdam. Toen deze kerk in 1967 werd gesloten nam de Op standingskerk in Schiedam het orgel over. De Martinuskerk is dus reeds de derde gebruiker. (Meer over dit orgel in het boekje: "35 Jaar Opstandingskerk Schiedam 1957- 1992".) Het oude orgel van de Sint Martinuskerk verkeerde in te slechte staat om geres taureerd te worden. Het was overigens ook al een tweede-handsje. Het werd namelijk in 1966 overgenomen van de Hervormde Kerk aan het Zuidplein in Rotterdam. Het was voor die kerk ge bouwd in 1930 door orgelbouwer A.S.J. Dekker te Goes. Na aanpassing werd het in gebruik genomen begin 1969. 190

Scyedam | 1998 | | pagina 30