SCHIEDAM, EEN KAART EN EEN REISVERSLAG. Freek Rosman In het boekje 'Colani en andere verhalen', tussen 1860 en 1870 uitgegeven door H.A.M. Roelants te Schiedam, vond ik een verslag in briefvorm van een stadswandeling door Schie dam. Deze wandeling laat zich goed combineren met de op één van de volgende bladzijden afgedrukte kaart: 1869 "Gemeente Schiedam (No.2 Stad)". Deze kaart is opgenomen in de 'Gemeente-atlas van Nederland naar officiële bronnen bewerkt. Derde deel Zuid-Holland'. Leeuwarden - Hugo Suringar. Auteur J. Kuyper. De kaart Formaat van de kaart 28,8 x 18,6 cm. Schaal 1 10.000. Noord boven. Schaalstok 5 minuten gaans en halve Nederl. mijl. (No. 1 is een kaart van het gemeentelijk grondgebied in 1869, schaal 1:50.000). In 1976 vond in het Stedelijk Museum Schiedam op initiatief van de Historische Vereniging Schiedam, een tentoonstelling plaats onder de naam 'SCHIEDAM OP SCHAAL'. Het begelei dend boekwerk, onder redactie van de heer A. Gordijn bevat de volgende beschrijving van genoemde kaart: "Op de plattegrond die vervaardigd is naar de kadastrale kaart, is de bebouwing ruwweg aangegeven door middel van arceringen, evenals het water. Langs de Buitenhaven en de Voorhaven zijn enkele industrieën aangegeven naar him soort. De bijzondere bebouwing is vet gedrukt met verwijzing naar de verklaring linksonder. Voor de molens is een symbool ge bruikt. De Ploegmolen aan de Hoofdstraat ontbreekt op de plattegrond, de Meyboom nabij de Koemarkt is geen complete molen meer. Topografie. Uitbreidingen vonden plaats in Oost- en West Frankenland. Het Nieuwsticht ten oosten van de Buitenhaven en in West-Frankenland ten noorden en ten zuiden van de in 1861 gegraven Westerhaven. Tussen deze haven en de Hagastraat zien wij het vóór 1826 gegraven balken gat dat nog slechts enkele jaren zal bestaan (tot 1873: gem .jaarverslag 1873). Achter de geheel volgebouwde Hoofdstraat werd nabij de Nieuwe Haven in 1857 de gasfabriek opge richt die de stad van gaslicht is gaan voorzien"..."Sinds 1847 is Schiedam aangesloten op de spoorweg Rotterdam-Den Haag, ongeveer vijf minuten gaans van het Proveniershuis, ruim een mijl vanaf de Koemarkt. De aansluiting lag tamelijk ver van het centrum van de stad, zelfs niet eens op gemeentelijk grondgebied. Pas met de annexatie van de gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse kwam het station binnen de gemeente te liggen." 53

Scyedam | 1999 | | pagina 17