stuk van de zitplaatsenverdeling is aanleiding om een gedetailleerde plattegrond van de zitplaatsen in het kerkblad af te drukken. De ingebruikname van het gebouw is op 9 maart 1932 in een dienst geleid door ds. J.F. Jonkers. Onder de genodigden en vele belangstellenden bevinden zich: ds. C. van der Woude, burgemeester H. Stulemeyer, wethouder P. de Bruin, gemeentesecretaris mr. V. Sickinga, de architect, de aannemers en orgelbouwer A. Standaart. In de lokalen van het kerkgebouw wordt ook een kleuterschool van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs ondergebracht. In september 1932 wordt een derde predikant aan Schiedam verbonden: ds. C. Vonk. De intrededienst vindt plaats in de Julianakerk. Twaalf jaar later wordt in hetzelfde gebouw aan de gemeente medegedeeld dat ds. Vonk, als gevolg van een conflict over een theologisch geschil, door de kerkenraad is geschorst. Meer dan tweehonderd kerkgangers verlaten het kerkgebouw. Dit is de inleiding tot het vormen van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt). In 1941, tijdens de Duitse bezetting, bericht het gemeentebestuur dat de naam van de Juliana kerk moet worden gewijzigd. Namen van levende leden van het vorstenhuis mogen niet meer worden gebezigd. De kerkenraad bericht dat de kerk naar Juliana van Stolberg is genoemd... en wijzigt de naam niet. Tijdens de oorlogsjaren heeft het orgel meer functies gehad dan het begeleiden van gemeente zang of geven van concerten. In de opstelling van het orgel was tussen het pijpwerk van de klavieren en het pedaal een flinke ruimte van ongeveer 8 m x 1.50m en een hoogte van ca 10m. Deze ruimte heeft gedurende de bezetting 1940 - 1945 uitstekend dienstgedaan als tijde lijke schuilplaats voor onderduikers. Bij het bombardement op 31 maart 1943 door de geal lieerden op o.a. de Merwehaven gaat er het nodige mis. Er komen afzwaaiers op het keuken gebouw van het Gemeenteziekenhuis terecht, voorts op een aantal woningen. Daarbij zijn doden en gewonden te betreuren. Verder loopt ook het kerkgebouw schade op. In 1943 worden de klokken door de Duitse bezetter geroofd. De schade (opbrengst gesmolten koperwaarde) kan worden vergoed. De kerkenraad echter "wenst generlei vergoeding voor deze diefstal". Na de oorlog wordt er geld ingezameld voor nieuwe klokken. Om ook een 'steentje' bij te dragen combineert de Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids op 22 januari 1948 het jaarlijks concert met een actie ten bate van het klokkenfonds. Op 6 juni 1948 worden nieuwe torenklokken in gebruik genomen. Deze dragen als opschrift: '241 B. EIJS BOUTS ASTEN 1948' en de tekst 'ULTIMA LATET', de kleinere klok '242 B. EIJSBOUTS ASTEN 1948' en de tekst 'WAAKT EN BIDT'. De kerk doet ook menigmaal dienst als concertzaal. Diverse koren laten er hun zang horen, er zijn oratoriumuitvoeringen en er worden regelmatig orgelconcerten gegeven. Voorts heeft ook "Toonkunst" de kerkruimte gebruikt voor uitvoeringen. Zo vond er bij voorbeeld op 8 decem ber 1948 een concert plaats ter gelegenheid van het feit dat de heer B. van Syll, zijn 25-jarig jubileum als toonkunstenaar herdacht. De koren waarvan hij directeur was, het Schiedams Toonkunstkoor, het koor van de Vereniging van Huisvrouwen, de NH-koren uit Zeist en Doorn, traden gezamenlijk op. In de periode 1945 - 1950 organiseerde Toonkunst regelmatig concerten met het Utrechts Symfonie Orkest en het Residentie Orkest. Als de wijk Nieuwland wordt gebouwd trekken velen daarheen en bouwt gereformeerd Schiedam de Magnalia Dei 96

Scyedam | 1999 | | pagina 16