De 'Panorama' schreef in 1914: HET NIEUWE ORGEL IN DE KERK VAN DE AFDEELING SCHIEDAM VAN DEN NEDERLANDSCHEN PROTESTANTENBOND Het onlangs door den heer A.B.H. Verhey, toonkunstenaar te Rotterdam, met een concert ingeluide orgel in de kerk aan de Westvest te Schiedam, is een nieuw bewijs, dat de Neder- landsche industrie op dit gebied niet achterstaat bij het buitenland. Uitwendig is het een sieraad, dat de schoonheid van het kerkje zeer verhoogt. De kast is ontworpen door Prof. Evers, hoogleeraar aan de Polytechnische Hoogeschool te Delft, die ook het plan voor deze kerk ontwierp, en nu weer de bouwmeester zal zijn van het nieuwe stadhuis te Rotterdam. Het uitwendige van het orgel is in verband met het kerkinterieur, vervaardigd van cypres- senhout en doet denken aan de Engelsche orgels, waarvan de frontpijpen van boven op zichzelf zijn afgewerkt en niet meer in een houten omlijsting zijn gevat. Ze zijn van- 87% Bankatin vervaardigd met bijmengsel van Spaansch lood en doen het mooi tegen het donker getinte houtwerk. De technische samenstelling van het instrument is volgens het pneumatisch Kegelsysteem. Veeren of scharnieren zijn in het gansche werk niet gebezigd, alles werkt met tegengewicht en sluit door eigen gewicht, waardoor kans van haperen door verandering van elasticiteit is uitgesloten en hinderlijke bijgeluiden niet voorkomen. De windvoorziening geschiedt door twee aanvoerbalgen met bascule-trapbeweging en een dubbele reservoirbalg. Het orgel wordt bespeeld op een aan de voorzijde geplaatste speeltafel - pneumatische centrale - de klavieren zijn uitschuifbaar, waardoor het inwendige direct is te overzien. De dispositie bestaat uit: een pedaal met 3 registers, een hoofdmanuaal met 11 sprekende stemmen, en een positief met 7 registers, welke laatste in een crescendokast zijn geplaatst. Bovendien bevat het een tremulant en verschillende koppelingen en combinatieknoppen. De registers zijn als wippers aangebracht, vlak boven de klaviertoetsen, zoodat het regis- treeren door den organist onder het spelen door, zonder eenige moeite kan geschieden. Het alleszins verdienstelijk spel van den heer Verhey, die een uitgezocht programma uitvoerde, bewees, hoe rijk van inhoud en hoe edel van toon dit orgel is. De keuze der registers is van den heer Verhey zelf, en als eene bijzonderheid moet gemeld dat op dit instrument geheel geen vulstemmen voorkomen. Toch is het geluid bij vol spel van groote kracht. De intonatie is in alle opzichten te roemen, de klanknuancen en stemmen-combinatie's heerlijk schoon. Het orgel voldoet in alle opzichten aan de hoogste eischen en eert den fabrikant, den heer A. Standaart te Rotterdam en als een bekwaam en deskundig werkmeester. 104

Scyedam | 1999 | | pagina 24