MUURSCHILDERING IN HET GEMEENTEARCHIEF Esther Zitman Vorig jaar werd mij door de toenmalige gemeentearchivaris Charles Jeurgens gevraagd of ik een ontwerpschets wilde maken voor een muurschildering in de studiezaal van het nieuwe gemeentearchief aan het Stadserf. Deze prachtig ingerichte studieruimte werd namelijk ontsierd door een lege, wit-grijze betonnen muur. Als onderwerp voor dit kunst werk stelde de archivaris mij voor gebruik te maken van het zestiende-eeuwse kaartenboek van Jan Jansz. Potter, een van de topstukken in het bezit van het archief. Dit kaartenboek bestaat uit 21 folio's perkament met daarop aangegeven de landerijen van het St. Jacobs Gasthuis in Schiedam en omstreken. De landerijen, bomen, boerderijen en riviertjes zijn op zeer naïeve wijze geschilderd. Maar tegelijkertijd geeft het ook een romantisch-poctisch beeld van hoe het er hier vroeger uit moet hebben gezien. Zeer inspi rerend. Ik besloot geen muurschildering te maken maar een drieluik, een groot schilderij van in totaal 1x6 meter, op linnen. Dat is geen makkelijk formaat om een interessante compositie van te maken, maar door een aantal details uit het kaartenboek te vergroten, heb ik er als het ware mijn eigen landkaart van gemaakt. Verder heb ik me zoveel mogelijk gehouden aan de kleuren zoals die in het kaartenboek voorkomen. Door kleurkaarten er naast te houden kon ik zoveel mogelijk de ouderwetse kleuren benaderen. De perkamentkleur is titaanwit geworden en het groen van de bomen chroom-oxydegroen. Ook heb ik een aantal details zoals daken, raampjes een goudkleur gegeven wat een prachtig effect oplevert als er strijklicht op valt. Begin februari van 1999 is het kunstwerk geplaatst en het is nu door iedere bezoeker van de studiezaal te bezichtigen. 105 De studiezaal van het gemeentearchief met op de achtergrond het kunstwerk van Esther Zitman. (foto: Sjef van Duin)

Scyedam | 1999 | | pagina 25