rende zo lange tijd (2 a 3 eeuwen) de familiegeschiedenis met zelfs vier takken zo diepge worteld parallel met de stadsgeschiedenis. De gehele stad heeft van de inzet van de Van der Burgen geprofiteerd, en het katholieke deel in het bijzonder door vele bestuursfuncties en schenkingen en legaten aan de katholieke kerk. De bouw van de Havenkerk, de Kerkhofka pel, de Frankelandkerk, de Singelkerk en het zusterklooster aan de Korte Haven (op één na bestaan ze alle nog en zijn ze erkend monument), allemaal bouwwerken uit de 19e eeuw, is in belangrijke mate mogelijk geworden door de rijkdom van de families Van der Burg. Een van de telgen was zelfs miljonair. Er staat enorm veel in het boek. Maar omdat meer dan de helft van de behandelde personen Van der Burgen zijn, is het moeilijk een en ander uit elkaar te houden. Voor de aandachtige lezer is er echter hulp door de indeling in verschillen de benaderingswijzen. Algemene Van der Burgverhalen worden gevolgd door verhandeling en per persoon. Anders is er ook niet uit te komen voor een leek. Gelukkig is van velen een portret afgebeeld en is er ook een persoonsregister, helaas geen zakenregister. En daar zit toch eigenlijk een Schiedammer ook op te wachten. De auteur van het boek was van 1979 tot 1998 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij o.a. actief was als vaste commissievoorzitter van Justitie. Hoewel in Zeist geboren en opgegroeid was en is hij sterk met Schiedam verbonden. In de vorige eeuw zorgde zijn familie voor de gelden om de Singelkerk, nu Basiliek, te bouwen. Hij is lid van het Comité van Aanbeveling voor de restauratie van deze kerk, waarvoor hij gelden van de Europese Gemeenschap heeft weten los te krijgen. Daarmee is een oude culturele band van de familie Van der Burg met Schie dam bevestigd. De eerste exemplaren van het boek werden op 18 april overhandigd aan Ruud Poels, bestuurslid van de Historische Vereniging Schiedam en aan Marianne de Bruijn, directeur van het Nederlands Gedistilleerd Museum. (R.W.P.) - Sinds enige tijd is in de Grote Kerk verkrijgbaar: A.Bijl Mz., "Gedenkwaardigheden uit de Nederlandse Hervormde Kerk te Schiedam", opnieuw uitgegeven door de 'Vereniging Fam.'s Vegt en Van der Vegt (Vlaardingen). Het bevat o.a. de teksten van de in de vloer van de kerk liggende 74 grafstenen, met aanvullende gegevens. Formaat A4,44 pag. Prijs 10,00. APOLLO In ons nummer van april/mei 1999 noemden wij als voorgaande naam van de Stearine Kaarsenfabriek Apollo de naam "Schiedam". Dit is niet juist, het moet "Rotterdam" zijn. 115

Scyedam | 1999 | | pagina 35