REDACTIONEEL Onlangs is Frans Geerdes overleden. Hij was sterk betrokken bij het Schiedamse leven. Ook de Historische Vereniging, waarvan hij één der oprichters was, heeft veel aan hem te danken. Wij herdenken hem met eerbied en weemoed. In dit nummer staan enkele orgels centraal. In het nieuwe Theater aan de Schie is het oude Passage Theaterorgel opgesteld. Dat dit mogelijk was, is te danken aan de mensen van de Nederlandse Orgel Federatie. J.J. Groeneveld vertelt over de moeite en in spanningen die dit gekost heeft. In de kerk van de Vrijzinnige geloofsgemeenschap NPB aan de Westvest is nog altijd het oude korgel opgesteld. Wij halen en kele artikelen aan, die zijn verschenen toen in 1914 dit orgel in gebruik werd genomen. In de reeds lang gesloopte Julianakerk stond een der grootste orgels van Nederland die in een Gereformeerde kerk aanwezig waren. Siem Rosman vertelt over zowel de kerk als het orgel. Al deze orgels waren het product van de internationaal bekende orgelfabriek Standaart te Schiedam. In het nummer van maart 1994 hebben wij aandacht aan deze fabriek besteed. De maakster van het kunstwerk in de studiezaal van het Gemeen tearchief, Esther Zitman, vertelt het verhaal achter dit werk. In de rubriek Historie Actueel schenken wij onder meer aandacht aan onlangs gesloopte aaneengesloten huizen en panden in gewo ne straten. Na bijna twintig jaar deel te hebben uitgemaakt van onze redactie gaat Herman Noordegraaf deze nu verlaten. Wij kennen allemaal zijn verhalen over gewone en soms minder gewone mensen en hopen dat hij tijd vindt om nog eens mensen uit de vergetelheid voor het voetlicht te brengen. De Historische Vereniging dankt hem voor al het schrijfwerk dat hij heeft verricht.

Scyedam | 1999 | | pagina 3