F.L. GEERDES, 30 september 1919 - 26 april 1999 Siem Rosman Het overlijden van Frans Geerdes betekent een gevoelig verlies voor de Historische Ve reniging Schiedam. Maar uiteraard nog veel meer voor zijn vrouw, kinderen en verdere familie. Moge het feit dat het bestuur van de vereniging met dit artikel uitdrukking wil ge ven aan de dankbaarheid voor al hetgeen Frans tijdens zijn leven heeft gedaan voor de Historische Vereniging en de Schiedamse samenleving, de nabestaanden tot steun zijn Franciscus Laurentius (Frans) Geerdes begon zijn maatschappelijke loopbaan in 1945 bij Gistfabriek Hollandia II. Hij bleef daar tot hij in 1982 met de vut ging. Als geboren en getogen Schiedammer leefde hij intens mee met alles wat zijn stad en de bewoners daarvan aanging. In kerkelijke kring had hij functies in de St. Vincentius Vereniging, de Dekenale Financiële Commissie, het Schippersintemaat 'De Uitkijk' en in de Stichting St. Imelda. Hij was mede-bestuurslid van het St. Jacobs Gasthuis te Schiedam. Ook op maatschappelijk terrein was hij actief: vele jaren bestuurder en gedelegeerd commissaris van de Spaarbank Anno 1820 Schiedam, thans VSB Bank. Voorts lid van het Departement Schiedam der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en de Beneden-Maas. Ook was hij actief in de Lions Club Schiedam. De geschiedenis van Schiedam boeide hem zeer en het was dan ook heel logisch dat hij tijdens de feesten rond het 700-jarig bestaan van Schiedam in 1975, om precies te zijn op 23 mei 1975, samen met Ria Janse en Cees van der Geer tot de conclusie kwam dat Schiedam node een historische vereniging ontbeerde. Nog in hetzelfde jaar werd daartoe het initiatief genomen. In het ledenregister van de vereniging staat dat F.L. Geerdes op 28 oktober 1975, de datum waarop in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam de oprichtingsbijeenkomst werd gehouden, als lid is ingeschreven. Onder nummer 003, overeenkomstig zijn beschei denheid, na de beide andere initiatiefnemers... Vanaf dat moment maakte hij ook deel uit van het voorlopig bestuur. De eerste vergadering van het voorlopig bestuur was bij Frans thuis. Bij de verkiezing van het definitief bestuur op 27 april 1976 werd hij gekozen als bestuurslid en nam de functie van penningmeester op zich. Ontelbare malen participeerde hij in het verzendklaar maken van het tijdschrift Scyedam, ook de laatste jaren nog. Frans Geerdes hield zich overigens niet alleen met de organisatorische kant van het verenigingswerk bezig. Dat moest uiteraard ook worden gedaan, maar hij nam ook enthousiast deel aan het werk van diverse werkgroepen die historische zaken onder de loep nemen. Zo nam hij deel in de Werkgroep Inventarisatieproject Schiedam, was lid van de tentoonstellingscommissie over 84

Scyedam | 1999 | | pagina 4