het werk van de schilder Adr. van der Schouw, was vertegenwoordiger van een groepje dat de voorloper werd van de huidige 'Vrienden van de Grote Kerk' en werd voorzitter van een 'Werkgroep Industrieel Erfgoed'. Hij schreef een hoofdstuk met als titel 'Jenever en scheeps bouw' voor het boek "Op zoek naar ons industriëel verleden" (uitgave 1986, drs. P. Nijhof e.a.) en gedurende de gehele periode heeft hij ook, op de achtergrond en waar nodig en mogelijk, bij allerlei personen en instanties de Historische Vereniging en haar werk aanbevo len hetgeen het functioneren daarvan zeer ten goede kwam. De waardering voor hetgeen Frans Geerdes voor de vereniging jarenlang betekende, vindt een hoogtepunt in de benoe ming tot ere-lid van de vereniging op 25 maart 1994. Ook andere clubs dan de Historische Vereniging Schiedam hadden zijn belangstelling. Zo was hij initiatiefnemer van en sterk betrokken bij de molenrestauraties, o.a. van molen 'De Vrijheid' en bij de 'Stichting De Schiedamse Molens'. Jarenlang heeft hij zich ingezet voor het Cultureel Fonds Schiedam en bekleedde hij lange tijd het voorzitterschap van de 'Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam'. Zijn inzet voor de totstandkoming van het Ne derlands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Brandersketel', mag in dit verband ook zeker niet onvermeld blijven. Vervolgens kunnen het bestuurslidmaatschap en voorzitterschap van de 'Stichting Opbouw Schiedam' worden genoemd. De leiding van laatstgenoemde stichting rondde hij in september 1998 af met de onthulling van het beeld 'Liduina' dat in de tuin achter de Grote of St. Janskerk een plaats kreeg. Met het vorenstaande is veel gezegd over het werk van, maar nog weinig over de persoon Frans Geerdes. Duidelijk is wel dat niet alleen de Historische Vereniging Schiedam, maar heel Schiedam in hem een op de stad 'betrokken Schiedammer' heeft verloren. De journalist Kor Kegel schreef over hem in het Rotterdams Dagblad van 29 april j.l. onder het hoofd: "Frans Geerdes: 'n stille kracht in culturele opbouw Schiedam" een artikel dat ons uit het hart is gegrepen. Gaarne citeren wij (met zijn instemming) daaruit. "Een brander met een sociale inborst: Frans Geerdes stond in de traditie van M.C.M. de Groot. De Schiedamse geschiedenis kent enkele kleurrijke ondernemers, die sterk betrokken waren bij de sociale en culturele ontwikkeling van de Jeneverstad, en in die galerij past ook Frans Geerdes, misschien met één verschil. Geerdes was geen dominante persoonlijkheid, liet zich niet voorstaan op zijn verdiensten. Het kleurrijke van Geerdes zit in de veelzijdigheid van zijn activiteiten, die hij achter de scher men verrichtte, vanuit een onopvallende, bijna anonieme positie. Een stille werker, zonder wie Schiedam er anders, minder, had uitgezien." "Geerdes was geen distillateur, maar brander. Hij leverde het basismateriaal: moutwijn en graanalcohol. De welvaart en ook de milieuvervuiling, die Schiedam begin deze eeuw kende, tezamen met het verstrijken van dat roemruchte verleden, maakten bij Frans Geerdes een brandend verlangen los om zo veel mogelijk materiaal en kennis voor het latere nageslacht te bewaren - en hij geldt dan ook als één van de oprichters van de Historische Vereniging Schiedam, een actieve vrijwilligersorga- 85

Scyedam | 1999 | | pagina 5