Toen de oorlog '40-'45 uitbrak moest Joop Walvis onderduiken. Gelukkig keerde hij na de oorlog terug en speelde tot 1954 weer in het Passage Theater. Zijn werk werd overge nomen door Henk Breton en later door Cor Standaart, zoon van de orgelbouwer. De laat ste organist van het theater was Gerard Bres- sers. Toen het slecht ging met het bioscoopbezoek moest er bezuinigd worden, onder andere op de hoge personele en onderhoudskosten van het prachtige bioscooporgel. Het werd niet- meer aangekeken. Zo werd er voor de film voorstelling en in de pauze niet meer gespeeld en viel er een ijzige stilte in het theater. Ruim 40 jaar nadat het Passage Theater was gebouwd moest het nodig verbouwd worden, vond de gemeente Schiedam, die inmiddels eigenaar van het complex was geworden. Het bezoekersaantal liep terug en men vond dat het theater niet meer aan de eisen van de tijd voldeed. In 1973 besloot men tot een algehele verbouwing. Dat ging de gemeente een aardige duit kosten, maar er werd een potje gevonden en met enige zuinigheid en een te lage begroting is men toch begonnen. Een toneeltoren hoefde eigenlijk niet meer, maar die is toch gebleven. De filmprojectiemachines van voor de oorlog waren niet geschikt om de nieuwste films te vertonen, dus daar werd aandacht aan besteed, enzo voorts. Maar dat oude orgel uit 1933, dat hoefde niet meer, dat was alleen maar een onkos tenpost. Er waren er die zeiden: gooi dat ding er maar uit, knip de bekabeling maar door en weg er mee. Pijpen en trommels, orgelkamers, alles dat zo mooi was opgesteld en met zorg gebouwd door de firma Standaart..., weg er mee, meenden ook Schiedamse bewindslieden. Het wordt toch niet meer gebruikt en het staat al dik onder het stof. Figuurlijk gesproken: het orgel stond met één been in het graf. HET WEL... Gelukkig was in 1970 in Amsterdam de Nederlandse Orgel Federatie opgericht, een vereni ging, die zich ten doel stelt de nog weinige overgebleven theaterorgels te behoeden voor de ondergang. Sinds dat jaar steekt de NOF de handen uit de mouwen. Diverse technische teams, allemaal bestaande uit vrijwilligers, hebben inmiddels veel ervaring opgedaan betref fende restauratie en vernieuwing van versleten onderdelen. De NOF heeft gelukkig een groot aantal leden die allemaal theaterorgelfan zijn. Daaruit zijn rond een aantal orgels technische teams ontstaan, die inmiddels kunnen bogen op grote kennis en vakmanschap, verkregen uit 88 Joop Walvis (foto C. Breur; coll. GAS)

Scyedam | 1999 | | pagina 8