kennisoverdracht van oude orgelbouwers. Behalve het Passage-orgel heeft de NOF nu het onderhoud van de orgels van het Tuschinski Theater en het City Theater in Amsterdam alsmede van het voormalige VARA-orgel, dat nu staat opgesteld in het CBS-gebouw in Voorburg, en het orgel uit de Passage in Den Haag. Het laatstgenoemde orgel is eerder al ontmanteld en wordt nu in Steenwijk, in een grote hal waar diverse shows en voorstellingen worden gegeven, weer opgebouwd. Dat de overdracht van orgelkennis van de oude orgelbouwers aan de technische teams goed van pas komt, is vooral bewezen toen het verwaarloosde orgel uit het Passage Theater in Schiedam moest worden gered. Met veel inzet van vrijwilligers en veel vrije tijd is dat gelukt. HET WEE... Via de heer Slingerland kwam de NOF in het Passage Theater terecht en kon het Standaartor- gel worden gered. Dat was wel een heel karwei want van het werkloze orgel was niets afgedekt, alles stond open en bloot. Alle kanalen zaten vol cement en zaagsel en onbekenden hadden op de speeltafel en de klavieren gestaan. Kortom het was afschuwelijk om te zien. Maar het herstel werd aangepakt. De meeste kabels moesten worden vernieuwd. Duizenden draden moesten één voor één worden doorgemeten. Onder de meest erbarmelijke omstandig heden werd er door het technische team gewerkt. Vrije dagen en vakantietijd werden in dit karwei gestoken. Mensen van buiten de regio werkten tot ver in de nacht aan het zo verwaar loosde orgel. Ze sliepen achter het toneel om reiskosten en tijd te besparen. Het is dan ook aan hun volhardende werk te danken dat het orgel weer kan spelen en in oude luister is hersteld, gestemd en geïntoneerd. Tijdens het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam in 1975, werd in mei van dat jaar het Passage Theater heropend. Het orgel werd toen bespeeld door niemand minder dan de Engelse organist Reginald Dixon uit Blackpool. Maar na zo'n 10 jaar met vele orgelconcer ten, verzorgd door de NOF, waar het Schiedamse publiek en veel NOF-leden uit het hele land naar kwamen luisteren, hingen er weer donkere wolken boven het theater. Bezuinigingen, minder personeel, geen films meer. Natuurlijk lagen er projectontwikkelaars op de loer. Moest het orgel eruit moest alles eruit Werd het theater een verkoophal, parkeergarage of supermarkt? Zouden het Passagetheater en het mooie Standaartorgel in 1993 het 60-jarig bestaan nog kunnen vieren? HET WEL... Op 12 december 1993 werd het laatste orgelconcert gehouden. De laatste toneelvoorstelling was in dezelfde maand. De 60 jaar was, zij het krap, net gehaald. Maar het was wel het laatste jubileum dat er werd gevierd: het hele theater werd in 1994 gesloopt. Gelukkig was er ook een goed bericht. De gemeente Schiedam deed de toezegging dat in het nieuw te bouwen theater aan het Stadserf het orgel welkom zou zijn. Dus werd dat met man en macht, onder leiding van de heer P. Foncke, vakkundig door het Schiedamse technisch team van de Nederlandse Orgel Federatie gedemonteerd, vervoerd en tijdelijk opgeslagen. Dit laatste was noodzakelijk, want met de bouw van het nieuwe theater moest nog worden 89

Scyedam | 1999 | | pagina 9