Het houtsnijwerk in het fronton: In het midden een rond raam (oeil-de-boeuf), als een lauwer krans, bekroond met een grote geplooide strik (net als de gekruiste linten boven de voordeur, typerend voor de Lodewijk XVI stijl). Rechts een festoen, gevlochten uit grote bladeren met bloe men en vruchten met de gevleugelde Mercurius- hoed (symbool van handel en nijverheid), met een handspiegel en drie slangen die zich daar omheen kronkelen naar een bovenin gebonden appel (symbool van wijsheid en voorzichtigheid, die door de distelen van de tegenslagen de weg vinden naar de vrucht). Aan de onderzijde de hoorn des overvloeds met graan, blauwe drui ven, artisjok, meloen, avocado en peer. En aan de linkerzijde weer een festoen met de drietand van Neptunus, een mast en een zeil. Foto links: Detail van het fronton met Mercuriusstaf en -hoed vóór de restauratie. (Foto's: K. Houweling) voorzichtig gebeuren. In het verleden waren ontbrekende (afgevallen) stukken hout met purschuim nagemaakt. Van dichtbij ziet dat er dan echt niet uit. In de werkplaats van de aannemer (Jaap Sonneveld) wordt alles op een grote plaat gelegd en worden ontbrekende stukken bijgestoken. Daarna wordt in de werkplaats van de schilder alles uitermate zorg vuldig geschilderd, voornamelijk in de oude (Frans aandoende) kleuren. Binnen worden recente scheidingswanden verwijderd, o.a in de bovengang en beneden in de serre. In de voorkamer met de mooie uit 1914 daterende mahoniehouten betimmering en, was een doorgang naar no.60 provisorisch dichtgemaakt. Gelukkig staat op zolder nog 126

Scyedam | 1999 | | pagina 10