het grootste stuk van de lambrizering, dat voor het maken van de opening verwijderd was. De panelen in de lambrizering waren oorspronkelijk met stof bespannen (damast), maar later ingevuld met spaanplaat en behang. Als tegenhanger van al het donkere mahoniehout kiezen we voor een eigentijdse invulling met geanodiseerd aluminium, wat een heel mooi 'sereen' effect geeft. De witmarmeren 18e-eeuwse schouw van deze kamer, in 1980 nog aanwezig, blijkt er niet meer te zijn als wij in 1997 het pand ko pen. Hij is tijdens een eerdere verbouwing spoorloos verdwenen. Alleen de marmeren neuten zijn er nog van over. (Elders in het gebouw bevinden zich nog vier eenvoudige 18e eeuwse schoorsteenmantels.) De achterkamer met notenhouten betimmeringen en servieskasten en eikenhouten parket vloer uit 1914 wordt in oude glorie hersteld. Het rijk gedecoreerde stucplafond is een van de weinige nog uit de 18e eeuw daterende interieuronderdelen. Alleen dit plafond restau reren en schilderen kost al vijf weken. Het voorste deel van de gang bevat nog de 18e eeuwse marmeren vloer en lambrizering. De rest is bij de verbouwing van 1914 vervangen door de thans nog bestaande inrichting. De hal wordt ontdaan van de moderne balie en een deel van de betimmering. Hier worden een toilet, garderobe en kast gemaakt. De zo vrij komende ruwe muur van ijsselsteentjes en de onderkant van de eikenhouten trap geven als het ware een kijkje in het binnenste van het gebouw. Het grote glas-in-lood raam in het trappenhuis werd ontworpen door Toon Berg en ge maakt door 'Ateliers voor gesch. gebr. glas Bouvy Dordt' (gevestigd in het pand fn de Speykermand I715'/In de Speykermand') in Dordrecht. Het dateert uit de periode 'Smul ders' (1914). Schoonmaken en schilderen van de kozijnen is hier gelukkig genoeg. De serre krijgt weer een glazen dak en een nieuwe keuken wordt gemaakt op de plaats van de recente pantry en toiletten. De serrevloer blijkt na heel veel schrappen nog de originele granitovloer uit 1933 te zijn. Italiaanse terrazzowerkers moeten eraan te pas komen om hem te herstellen, maar het resultaat is mooi. Het pand is niet geïsoleerd, de ramen zijn ook niet vervangen. Alleen blijkt bij het schil derwerk van de achtergevel, dat de liggende roeden allemaal rot zijn. Uit oud hout (resten van balken e.d. uit het huis) worden door de timmerman direct nieuwe roeden gemaakt, zodat het schilderwerk zo snel mogelijk door kan. 128 Het in 1914 aangebrachte raam in het trappen huis, ontworpen door Toon Berg. (Foto: K. Houweling)

Scyedam | 1999 | | pagina 12