VAN BESPIEGELING TOT BEWERKING H. Nieman GESCHIEDENIS Volgens een artikel van M. Verkade is het pand Lange Haven 137 mogelijk het oudste woonhuis van Schiedam. Of dit zo is weten we niet. Er zijn waarschijnlijk wel oudere woonhuizen in Schiedam, maar de gevels daarvan zijn van latere datum. Een groot gedeel te van de oorspronkelijke "Dordtse" trapgevel van dit pand stamt uit ca. 1610. De kapspan- ten en de als gevelvulling gevonden Delftse tegeltjes bevestigen deze datering. De "Dord tse" bogen met natuurstenen ornamenten zijn nog zichtbaar en onder het stucwerk is het oorspronkelijke metselwerk nog aanwezig. Tot de bovenkant van de zolderramen is de zogenaamde "Dordse drieling"gebruikt. In de 18e of 19e eeuw is de trapgevel veranderd in een lijstgevel. Voor het "opvullen van de treden" zijn ijsselsteentjes gebruikt. Op een foto uit 1864 is een dakkapel aan de voorkant zichtbaar. Hierna is de lijst weer veranderd. De kap was toen ook hoger dan voor de recente restauratie. Waarschijnlijk is ca. 50 jaar geleden de zoldervloer verhoogd en zijn er op de 17e eeuwse onderjukken (wat er van over was) stompere bovenjukken geplaatst, zodat er een soort mansardekap ontstond. De plafondschilderingen in de voor-en achterka mer op de begane grond stammen uit het begin van de 20e eeuw. Het pand is lange tijd als woonhuis in gebruik geweest. Na de oorlog heeft het dienst gedaan als kantoor, archief en opslag voor drukkerij Roelants. De eerste verdieping en de zolder zijn in gebruik geweest als kantoor en opslag voor de Open bare Bibliotheek. DE RESTAURATIE Onderzoek en plan Om een zo compleet mogelijk beeld te geven van de verschillende aspecten van de restau ratie en met name de meest beslissende: het plan, voorafgegaan door gedegen onderzoek, wil ik beginnen met een citaat dat een belangrijke invloed heeft gehad op het onder zoek en de planvorming. Het is afkomstig uit een artikel van M. Verkade, gepubliceerd in 1963 in "Schiedams Gemeenschap", getiteld: Pleidooi met Prploog. in ons pleidooi betrekken. In de eerste plaats willen wij dat doen voor het perceel Open gelegd detail van de Dordtse gevel onder Havm u? derde de rij dje he_ de stuclaag. (Foto: H. Nieman) 133

Scyedam | 1999 | | pagina 17