gescheurd te zijn. Ook de fundering ervan vertoonde scheuren. Met de geplande verhoogde (voor de nieuwe dakhoogte) tuitgevel zou er zoveel meer druk op de slechte onderliggende delen komen te staan, dat de aannemer dit onverantwoord vond. Zijn alternatief: de achter gevel volledig slopen en met nieuwe stenen, nieuwe kozijnen en voor een veel hogere prijs opnieuw optrekken, werd echter (naar later bleek) gelukkig door de controlerende autoriteit afgewezen. Er ontstond een impasse en dat al na twee weken. De architect bedacht een relatief eenvoudige oplossing die tot een win-win situatie leidde. De zeventiende eeuwse gevel werd gerestaureerd en niet gerenoveerd. De scheuren werden geheeld. De fundering werd verzwaard en daar waar nodig lateien aangebracht en de top van de tuitgevel werd minder zwaar opgemetseld dan in eerste instantie voorzien was. De hele gevel zou gestucd worden, i.p.v. met ijsselsteentjes uitgevoerd schoon metselwerk met vlechtingen. En dat alles voor het zelfde geld en geen negen 'kilo' lichter. Begin april 1996 werden het dak en de uitbouw van de zoldertrap gesloopt en vervolgens de zijgevels tot aan de zoldervloer. De stenen werden zoveel mogelijk weer gebruikt om de zijmuren 50 cm hoger dan oorspronk elijk weer op te metselen. Voordat dit kon gebeuren, moest er eerst beneden een zeer zwak en dun stuk muur verstevigd worden. De noodzaak hiervan bleek pijnlijk toen bij deze ingreep enkele tientallen stenen naar beneden vielen. Een dikke muur tussen keuken en gang werd vervolgens opgemetseld om de hogere zijgevel te kunnen dragen. Er zijn twee uitsparingen in deze gangmuur en met de zo verkregen lichtinval herleeft de herinnering aan de oude steeg. Ondertussen werden er van de reeds vrijgekomen restanten van de zeventiende eeuwse spanten nieuwe onderjukken gemaakt. De oude delen werden op nieuwe eiken poten gezet en op de foto is zichtbaar hoe dit in z'n werk ging. Ook is hier het hoogteverschil tussen oude en nieuwe jukken te zien. Op de oude onderjukken werden nieuwe bovenjukken geplaatst en inmiddels had de achter(tuit)gevel de juiste hoogte bereikt om nok en gordingen te dragen. Met dragende scheidingswanden als extra stevigheid in de dakconstructie kreeg de kap vorm. Het dakbe schot is uitgevoerd met vuren kraaldelen. Dezelfde als er op zaten. De uitbouwen aan weerskanten, het ffans balkon en de goten werden ondertussen ook gemaakt. Sporen, isolatiedeken, dampdoorlatende folie en panlatten werden vervolgens op het beschot aangebracht. Met zwarte oud hollandse pannen en nokvorsten is het dak gedekt. Twee schoorstenen waarvan de voorste versleept is naar de zuidzijde completeren het dak. Het meest ingrijpende en essentiële onderdeel van de restauratie was hiermee voltooid. Door gedeeltelijke sloop van een muur parallel aan de gangmuur enkele jaren geleden, ontstond er een groot vochtprobleem met alle gevolgen van dien in de oude gangmuur. Om deze muur te beschermen en het vocht te weren is aan de buitenkant de eerder gedeeltelijk gesloopte muur met de schoon gebikte stenen opnieuw opgemetseld. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om steenwolisolatie aan te brengen. De twee rotte panelen aan weerszijden van de voordeur zijn door identieke vervangen. Het houtsnijwerk is gerestaureerd en van oude verflagen ontdaan en opnieuw geplaatst. Een oude oker-achtige kleur die onder recentere verflagen vandaan kwam, is gebruikt voor 138

Scyedam | 1999 | | pagina 22