"BOUWKEET" Onder de noemer "bouwkeet'" een paar korte stukjes, die verder niks met de restauratie te maken hebben. Of toch wel? Toeval bestaat niet, ze heten allemaal Piet. M'n vader heet Pieter. M'n schoonvader heet Piet. M'n zoon heet Pieter. De architect heet Peter. M'n huisbaas heet Peter. De voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds heet Pieter. De aannemer heet Piet. De uitvoerder heet Piet. De metselaar heet Piet. De plafond schilder heet Pieter. De buurman heet Peter. De hele oude overbuurman heette Piet (Paal- tjens) en zelfs Zwarte Piet is langs geweest. Alle Pieten, Pieters, en Peters die hier ten onrechte niet genoemd zijn, kunnen zich melden bij de redactie. Was getekend: Hans Van Zwart Nazareth, gemakzucht, bouwgeschiedenis en esthetische chirurgie. Oude Schiedammers hoor je nog wel eens mopperen op "Zwart Nazareth". Ik mag niet mopperen. Ik bedoel niet het schrijnende sociale probleem, maar de door kolenrook neerge slagen zwarte aanslag. En dan ook niet de impact die het behalve de alcohol op de volksge zondheid heeft gehad. Nee, dit alles wil ik niet bagatelliseren, maar ik mag om een andere reden niet mopperen. Toegegeven, die eeuw-oude vette aanslag leidde ertoe dat vele oude ijsselsteentjes lastig opnieuw te verwerken waren. Overal in het huis waren er nog sporen zichtbaar en zelfs nu komt de aanslag al ergens door het nieuwe stucwerk heen. Ik vind dit alles verwaarloosbaar bij de positieve conserverende werking die het heeft gehad op het beschilderde achterplafond. Wat is er gebeurd? Ca. 50 jaar geleden is er in de achterkamer een telefooncentrale geplaatst. Omdat voor slechts enkele toestellen zo'n ding toen een paar kubieke meter groot was, moest deze ergens ingebouwd worden. Een hok van ca 1,5 m2 werd gemaakt door twee wandjes te plaatsen in de hoek van de kamer en van vloer tot plafond. Witkwastje over het beschilderde plafond en klaar. Omdat zo'n telefooncentrale tegenwoordig in een holle kies gaat en zo'n hok dus niet meer nodig is, konden de twee wandjes gesloopt worden. Een mooie witte rechthoek markeerde op het plafond de plaats waar de telefooncentrale gezeten had. Bewust aangebracht. Bouwgeschiedenis en dus laten zitten! Of? Bekijk het eens zo: De opvatting dat de bouwgeschiedenis zichtbaar moet zijn en dat een verandering bewust is gedaan en dat slechts in het geval van een verminking of calamitei ten, etc. restauratie naar de oorspronkelijke situatie gerechtvaardigd is, staat als een huis. Of toch niet? Cosmetische ingrepen d.m.v. esthetische chirurgie zijn ook vaak bewust gedaan, maar zijn dan soms een verminking en geen esthetische verbetering, en "restaura tie" naar de oorspronkelijke toestand is dan wel erg wenselijk. Omdat het vermoeden bestond dat de oorspronkelijke schildering mooier was dan de witte rechthoek, is er beslo ten om dit vlekje weg te werken. Waarschijnlijk moest het overgeschilderd worden, omdat zo'n witte verf normaal gesproken hecht op de ondergrond en na verloop van tijd er zelfs intrekt. Maar wat bleek? Door de gemakzucht van de bediener van de witkwast, die het 142

Scyedam | 1999 | | pagina 26