DE RESTAURATIE M.A.Habermehl De recente restauratie van de werkplaatspui is de kroon op het onderhouds- en herstelwerk van vooral de voorbije vijf jaar. Want in de loop der jaren is het gehele pand in de revisie geweest. Bij het binnenwerk werden twee putten gevonden, één buiten en één binnen, waar vroeger een achterplaatsje was geweest. Links van het pand werd in de grond een herdenkingssteen gevonden. Deze bevat een inscriptie die niet op het pand Breedstraat 33 slaat. (Wij vragen lezers naar de herkomst van deze steen, die mogelijk door melkboer Huiskes na 1930 vanuit een ander pand is meegenomen: 'De eerste steen gelegd door B.D.C. HUISKES oud 2 jaar 12 Mei 1884'.) In 1997/98 was de meest in het oog lopende klus aan de beurt: de volledige restauratie van de voorgevel, inclusief de werkplaatspui. Dit hield in het maken en plaatsen van diverse kozijnen, ramen en deuren en het vervangen van de draagbalk. Alles uit te voeren in grenen, met de draagbalk in frans eiken. In de eerste verdieping van de voorgevel werden de twee kozijnen met schuiframen in de oude maten vervangen, benevens de goot met geprofileerde lijst. Veel van het houtwerk van de houten pui was in slechte staat. De boven op het deur- en raamkozijn liggende draagbalk met aangebouwde goot, was zelfs in het midden groten deels verrot. Verder werden het deurkozijn, het raamkozijn en de drie stijlen met lijstwerk aangepakt. Het geheel moest in oude stijl teruggebracht worden. Voor de juiste maatuit- voering van de diverse profielen werden eerst stukjes weggezaagd van gootlijst en kozijnstijlen. Deze kozijnstijlen heb ben de afmeting 12 x 16.5 cm. Om krom trekken te voorkomen werden de nieuwe stijlen uit lagen opgebouwd tot de gewenste afmeting, waarbij watervas te lijm werd gebruikt. Goot-draagbalk vervangen. De oude in slechte staat verkerende goot werd in zijn geheel weggehaald en afgevoerd. De draagbint waar deze goot aan was vastgebouwd was in het midden voor driekwart doorgerot. Deze, op de kozijnen liggende houten bint moest dus worden vervangen. Om deze verrotte bint weg te halen moest het bovenlig- Het plaatsen van de draagbalk van Frans eiken op 8en^e ^ee' van voorgevel gestut wor- 27 juni 1997 (Foto: M.A. Habermehl) 146

Scyedam | 1999 | | pagina 30