DE SCHIEDAMSE FAMILIE LOOPUYT Ph.C.J. Swinkels Vroeger had de naam Loopuyt in Schiedam een bekende klank. Het was een familie van handelaren met belangen in veel bedrijven. De auteur gaat van verschillende telgen uit het geslacht de gangen na en belicht daarbij ook de achtergrond en het tijdsbeeld. De familie Loopuyt heeft gedurende bijna 150 jaar een vooraanstaande plaats ingenomen in het zakelijke en politieke leven van Schiedam. In het z.g. "Blauwe Boekje" komt het geslacht Loopuyt voor, maar de familie heeft te kennen gegeven geen medewerking te verlenen aan het registreren van verdere gegevens, zodat de data van deze familie na 1917 niet zijn bijgewerkt. Voor ons zijn alleen de Loopuyten in Schiedam interessant en dit stuk zal zich dan ook voornamelijk tot dat deel van de familie beperken. Aan de hand van de volgende gegevens, die ook grotendeels al voorkomen in het "Gulden Boek van Schie dam" door H.A.M.Roelants Jr. (1900) is vast te stellen, dat deze familie vooral in de 19e eeuw van groot belang is geweest, aanvankelijk alleen als brander en makelaar, maar later ook op politiek gebied. De welvaart van de familie was vooral te danken aan de handel in granen en dus aan de Sch iedam se jeneverindustrie. In de "Geschiedenis van Schiedam" door Drs G.v.d.Feijst komt de naam Loopuyt niet voor, maar dat is logisch, want dit boek behandelt Schiedam tot 1795 en het geslacht Loopuyt begint pas op de voorgrond te treden met de in 1761 geboren Jan Loopuyt, die onder nr 6 hieronder wordt beschreven. 1. Jan Loopuyt De oudst bekende Loopuyt is Jan Loopuyt, die omstreeks 1600 in Schiedam is geboren en op 29 mei 1669 is overleden. Hij heeft 2 zonen: Jan Jansz. Loopuyt zie 2 en Peter Jansz. Loopuyt overleden 7.2.1711. Deze tak is, voor zover bekend, uitgestorven met Kapt.ter Zee Ary Loopuyt (24.11.1726 - 10.3.1785), die ongehuwd bleef. 2. Jan Jansz.Loopuyt Begraven op 27.7.1668 te Schiedam. Hij huwde tweemaal. Uit het eerste huwelijk had hij 2 zoons en uit het tweede een dochter. Zijn oudste zoon en naamgenoot trouwt met Anna Maria Vollemans en krijgt 3 dochters. 3. Cornelis Loopuyt De tweede zoon Cornelis (begraven 3.12.1721) trouwt met Elisabeth Cornelisdochter, die op 13.9.1710 te Schiedam is begraven. Uit hun huwelijk stammen: 174

Scyedam | 1999 | | pagina 22