„P. Loopijt en Compagnie' g. Jan Loopuyt, geboren 12.9.1868 te Schiedam. Hij promoveerde in de medicijnen en was enkele jaren als arts te Schiedam gevestigd en overleed te Bussum op 29.1.1935. Van de kinderen zou alleen Pieter, die onder 10 wordt beschreven, in Schiedam de firma voortzetten. Jan Loopuyt trachtte in 1844 samen met de Afrikaansche Handelsvereeniging uit Rotter dam in Schiedam de stearine kaarsenfabriek "Rotterdam" te vestigen, maar na enkele jaren bleek deze investering te mislukken. Een nieuwe opzet onder de naam "Apollo" in 1869 werd wel succesvol. Over die ontwikkelingen schreef ik reeds naar aanleiding van het onderzoek naar het oude archief van Apollo in Scyedam van 1 februari 1996. Bij de dood van Jan Loopuyt was Apollo al jarenlang een zeer winstgevende investering gewor den. In 1883 komt Loopuyt niet meer voor in de lijst van branderijen, er waren er toen bijna 400. Wel komt P. Loopuyt Co. voor als distillateur. De moutwijn werd er dus van derden betrokken. Op 31 mei 1887 wordt voor notaris Hendrik Willem Roelants een akte verleden tussen Jan Loopuyt, distillateur, koopman en commissionair en Pieter Loopuyt, zonder beroep, beiden wonende te Schiedam, "die met elkander en voor onbepaalde tijd eene vennootschap zijn aangegaan tot uitoefening van het bedrijf van Distillateur, het deelnemen ook in andere ondernemingen van nijverheid, het drijven van handel in alle Koopwaren en publieke Effecten en het voeren van den Commissiehandel, welke zal aanvangen den lsten Juli 1887 en welke gevestigd zal zijn te Schiedam, onder de firma "P. Loopuyt en Compagnie". In 1894 overlijdt Jan Loopuyt. Bij de begrafenis op 5 juni had zich een me nigte stadsgenoten op de algemene be graafplaats verzameld, waaronder bur gemeester en wethouders, raadsleden, regenten van het Jacobsgasthuis, direc teuren van de spaarbank, directie en commissarissen van de kaarsenfabriek Apollo en leden van het gezelschap Physica. Zijn vrouw, Maria van Zwijn- drecht, zal naar Rotterdam verhuizen, waar zij op 18 april 1913 overlijdt. De redenen, waarom zij in 1897 naar Rot terdam terug ging Vermoedelijk trok haar geboortestad, waar twee van haar kinderen woonden, haar meer aan. Schiedam was rond de eeuwwisseling beslist geen aantrekkelijke woonplaats, 10 Blijkens akte op den 31 Mei 1887 .oor den te Schiedam ge/estigden Notaris HENDRIK >71LLEa£ MARIU8 ROELANTS verleden, hebben de Hoe ren JAH LOOPUIJT, Distillateur, Koopman en Commissionair, en PIETER LOOPUIJT, sender beroep, beiden wonende te Schiedammet elkander en voor een onbepaalden tijd eene VES11VOOT- SCHA.P aangegaan tot uitoefening van het be- drijf van Distillateur, het deelnemen ook in andere ondernemingen van nijverheid, het drjjven van handel in alle Koopwaren en publieke Effecten en het voeren van den Commissiehandel, welke zal aanvangen den lsten Juli 1887 en gevestigd zal zjjn te Schiedam, onder de firma 15897 waarvan ieder der vennooten de teekening zal hebben, met dien verstande nochtans, dat beider bjjzondere handteekeningen zullen vereisoht wor den voor het ter leen nemen van geld, onder wel ken vorm ook, het vervreemden of bezwaren harer vasto goederen en het aangaan van borgtocht.

Scyedam | 2000 | | pagina 10