land, Nederland en in de U.S.A. voorkomen. De Loopuyt-archieven waren in Den Haag bij het Ned. Economisch Historisch. Archief (N.E.H.A.) in beheer gekomen. Een verzame laar trof bij een bezoek aan een postzegelhandelaar in Den Haag een tweetal brieven aan, die adressen van firma's hadden, waarvan hij op een tentoonstelling had gezien, dat deze bij het N.E.H.A. in de archieven waren. Toen hij daarop de conservatrice belde met de vraag of bepaalde stukken werden opgeruimd, deelde zij mede, dat dat niet het geval was. Wel was een Fransman, die zich "Professor" noemde bezig met een studie o.a. van stuk ken, gericht aan de firma, wier naam voorkwam op de brieven, die bij de handelaar werden aangetroffen. In het Nederlandsch Maandblad voor Philatelie van december 1958 schreef de heer A. van der Willigen een uitvoerig stuk over "De opzienbarende Diefstal van Oude Brieven", waarin uitvoerig op de zaak werd ingegaan. De "Professor", die inspecteur van een transportmaatschappij bleek te zijn, had op zijn reizen talrijke archie ven "bezocht". Alleen aan één veilinghouder had hij voor 12 miljoen francs aan stukken geleverd 100.000). Op de duur was de "Professor" zelfs zo vermetel geworden, dat hij een deel van zijn buit via een advertentie in het Nederlandsch Maandblad voor Philatelie verkocht aan het Postmuseum! Sinds 1955 zijn er Loopuyt-brieven over Europa verspreid en komen ze voor in alle werelddelen, waar verzamelaars van EO-Philatelie wonen. Op 25 november 1958 werd zijn zaak behandeld door de Rechtbank te Den Haag. Voor wie nieuwsgierig is De "Professor" kreeg 8 maanden met aftrek van preventief. Bronnen: Drs. C. v.d. Feijst - Geschiedenis van Schiedam F.J.A. Broeze - De Stad Schiedam Bureau van Genealogie Den Haag Rijks Archief G.A. Schiedam - Loopuyt Archief - Kerkarchief - Schiedamsche Courant. H.A.M. Roelants - Gulden Boek v. Schiedam C. Kramers - De moutwijnindustrie v. Schiedam A. v.d. Willigen - Ned. Maandblad v. Philatelie - dec 1958 L. Legrand - Geschiedenis de Bataafsche Republiek. Schiedam in de 2e helft der 19e eeuw. De Erven Lucas Bols Collectie EO Philatelie. Met dank aan Mevr. J. Swinkels - Verdouw voor haar medewerking aan het archiefonderzoek. 15

Scyedam | 2000 | | pagina 15