in In 1851 schilderde Ch. Rochussen de kraanbrug over de Delfhavense Schie te Rotterdam. De schilder stond op een plaats, waar nu de Van Nelle-fabriek is. De spoorbrug over de Schiedamse Schie was hetzelfde ontwerp. Foto: A. Dingjan. Collectie GAS. Het schilderij hangt in het Spoorwegmuseum te Utrecht. Pagina rechts: De dubbele kraanbrug. Ontwerp van Conrad, ingenieur in dienst van de H1JSM.. Tekening afge drukt in De Nederlandsche Stoompost 12 december 1847. Bij een kraanbrug kunnen de "kranen", waarop de treinrails is bevestigd in een horizontaal vlak draaien, waarbij in geopende toestand, de kranen dicht naast elkaar komen te liggen. vervangen door een dubbelsporige ongelijkarmige ijzeren draaibrug. In 1958 werd ten noorden van de bestaande spoorlijn een nieuwe hooggelegen baan aangelegd. Twee dubbelsporige viaducten werden gebouwd over de Schiedamse Schie en de er naast gele gen wegen. De draaibrug werd gesloopt. Brug over de Poldervaart in de lijn naar Den Haag Bij de aanleg van de spoorlijn van Den Haag naar Rotterdam in 1846/1847 werd een brug gebouwd over de Poldervaart bij Kethel. Het werk werd aanbesteed op 26 maart 1846 en gegund aan de heer Schouten uit Haarlem. Het was een dubbelsporige brug met drie openingen. De brug had stenen landhoofden en twee stenen pijlers. De liggers waren vermoedelijk van hout. De buitenste brugdelen waren vast, het middelste was beweegbaar. Het kon ongeveer een halve meter omhoog bewogen worden met behulp van grote schroe ven. Tegengewichten ontbraken vermoedelijk. Een model van deze brug is in het bezit van het Spoorwegmuseum. Bij de aanleg van de landhoofden en de pijlers deden zich grote problemen voor met de slappe veengrond. Het storten van zand had tot gevolg, dat 18

Scyedam | 2000 | | pagina 18