NIEUWE UITGAVEN In glas verpakt - kunst, kitsch en koopmanschap. Johan Soetens, Uitgave: De Bataafsche Leeuw :ISBN 90.6707.510.8. Prijs 95,00. In dit onlangs verschenen boek gaat Johan Soetens in op bijna alle aspecten van het glas als verpakking. Van het gewone gebruikersglas als flessen en potjes, dat later veelal in de glasbak beland. Maar op een aanstekelijke wijze verhaalt hij ook over bijvoorbeeld wijn flessen, van enkele eeuwen terug tot aan de huidige fles; van standaardfles tot aan de fraai ontworpen lichtgewicht fles, waarin fles met etiket en inhoud samen de sfeer van het product oproepen. Weet u dat de beroemde Coca Cola fles gewoon is ontworpen door twee werknemers van een glasfabriek, zich voor de contour baserend op een cacao-boon, omdat ze geen cola-noot afbeelding hadden? Zo staat het boek vol verhalen. Ligner vond niet alleen een eeuw geleden het mondwater Odol uit, maakte dat, als een van de eersten een echt merkartikel, en bedacht ook dat de fles de monding opzij moest hebben. Soetens behandelt ook de fabricagemethoden van deze fles, want ook dit is een onderdeel van het boek: flesafsluitingen en glasfabricage-machines. Door het hele boek heen merk je dat de auteur niet alleen gefascineerd is door de vormen en de mogelijkheden van glas als verpak kingsmateriaal vanaf de oudheid tot in onze dagen, evenzeer proefje de bewondering voor de mensen, die het maken. De glasblazer en zijn helpers, die in lange dagen het gloeiend hete glas moeten vormgeven voor een schamel loon. Maar ook voor de ontwerpers. De namen zijn bekend: A.D. Copier (Gilde-glas), Meydam, Jac. Jongert en zoveel anderen. De grote stimulator voor een goed ontwerp voor glas voor dagelijks gebruik was de directeur van de Glasfabriek in Leerdam: P.M. Cochius. Hij maakte "Leerdam" tot een begrip. Maar dezelfde man was mede-verantwoordelijk voor verkeerde investeringen, moest in 1933 vertrekken en de fabriek dreigde in 1935 failliet te gaan. Een belangrijke klant, in het eigen belang voor regelmatige toelevering, betaalde tijdelijk de arbeidslonen, de Leerdamse middenstand bood 100.000,00 en in de kerk werd een bidstond gehouden voor behoud van de fabriek. Kort na 1900 kwamen de eerste glasmachines op de markt, zodat na eeuwen er geen glasblazers meer nodig waren. Interessant is de stelling, dat niet zozeer het Kinderwetje van van Houten, maar de verdergaande mechanisatie de kinderarbeid heeft uitgebannen. In Schiedam werd in 1853 de eerste glasblazerij opgericht aan de Buitenha venweg. In 1897 kwam er een tweede: "De Schie", gelegen naast de bestaande, waarin de distillateurs De Kuyper en Loopuyt zaten. In Schiedam kwamen in korte tijd nog vier fabrieken van distillateurs, die echter na 1920 alle weer verdwijnen. Opmerkelijk is dat van deze fabrieken eigenlijk zo weinig bekend is. "De Schie" ging bijna failliet en werd overge nomen door de Vereenigde Glasfabrieken en het hoofdkantoor werd toen in Schiedam gevestigd. Een boek, dat zo breed en deskundig op glas ingaat, is nog nooit in Nederland verschenen en zoiets zal wel voorlopig niet weer verschijnen. Zitten er dan geen onvolko menheden in Er zijn wat slordigheden in de tekst, afbeeldingen soms wat donkerder afgedrukt en niet altijd consequente schrijfwijze van eigennamen. En als op bladzijde 276 het jenever maken wordt beschreven, dat gaat de schrijver in de fout door het vergistte 33

Scyedam | 2000 | | pagina 33