beslag moutwijn te noemen en dit dan in een distilleerderij drie maal af te stoken. Maar het grootste bezwaar voor een standaardwerk vind ik het ontbreken van een index! Maar ondanks dat is dit een onvermijdelijk boek voor iedere glasliefhebber, reclame man en stads- en industriehistoricus en beoefenaar van de sociale geschiedenis. Voor de prijs 95,00) hoeft u het niet te laten want de prijs voor een zo uitgebreid (400 bladzijden) en geïllustreerd boek is daarom zo laag door de vele sponsors en de daadwerkelijke bijdrage van de Stichting Historische Publicaties Schiedam. (W.S.) Beelden van Liduina die maghet van Scyedam. (met bijdragen van Roel Bosch, Martin Damen, Wim Groenendaal, Ria Janse, Herman Noordegraaf, pastoor P.M. Vismans), Fonds Historische Publikaties Schiedam, Schiedam, 1999. 116 p., 19,90. Zes auteurs beschrijven vanuit verschillende invalshoeken het thema Liduina, onze stads- heilige. Dat levert zes heel verschillende artikelen op. Niet alleen op theologisch, maar ook letterkundig en historisch gebied worden we ingelicht. Verder krijgen we een kleurrijk beeld van de liduina verering in en buiten Schiedam. Ook de totstandkoming van het beeld gemaakt door Judtith Pfaeltzer komt aan de orde. Alleen de laatste bijdrage van pastoor Vismans valt uit de toon, het zou een leuk stukje voor het parochieblad kunnen zijn. De bijdrage van Herman Noordegraaf, 'Enkele grepen uit de geschiedenis van de liduina devotie' is een prachtig verhaal, met mooi illustratiemateriaal. Schrijfboek van Johannes de Goederen Wz (1843-1901), een van de grondleggers van de N.P.B. afdeling Schiedam, (onder redactie van Paul de Goederen), Fonds Historische Publikaties Schiedam, Schiedam, 1999. 87 p., 25,=. De schrijver van dit werk is een achter-achter-achterneef van Johannes de Goederen. Ruim 31 jaar was Johannes de Goederen President van de Vereeniging Paulus. Deze bundel bevat toespraken, brieven en artikelen van zijn hand. Johannes was bevriend met dominee HaverSchmidt. Een boek dat het verdient om op een betere manier uit te worden gegeven. De kaft en de kwaliteit van de foto's zouden beter tot hun recht komen. Maar dit wordt goedgemaakt door de inhoud die zeer duidelijk en overzichtelijk is. Het is te hopen dat er meer van dit soort documenten wordt uitgegeven. De brandweer in de Brandersstad. Johan Postma, Uitgave: Gemeentebrandweer Schie dam, 1999. 151 p., 39,50. Dit boek getuigt van een uitgebreide research, maar helaas ontbreken voetnoten, register en bronnen. Geïllustreerd met mooie foto's (ongeveer 2/3 van het boek is fotomateriaal!) worden de brandweeractiviteiten in de twintigste eeuw getoond. De voorgaande eeuwen worden te kort beschreven. Over de vele branden in de negentiende eeuw in onze jenever- stad moet bijvoorbeeld toch veel meer te verhalen zijn. Helaas weten heeft de auteur het jaartal van 'De drukste nacht van deze eeuw' (bladzijde 37) vergeten te vermelden. Wilt u dit boek nog kopen, haast u, de oplage van dit boek is te klein om alle belangstellenden tevreden te stellen. 34

Scyedam | 2000 | | pagina 34