tegen betaling van fl. 50,- per week. Na fouillering ingesloten.(In de marge van het politierapport is in rood bijgeschreven: "en nog heel veel anderen van zijn groep. Dan, op 21 mei 1945, om 12 uur gebeurt het. In het politierapport van die dag staat: "Door eenige leden van de NBS wordt alhier aan het bureau gebracht de reeds lang gezochte Peter Streuvels, geb. te Schiedam in 1919, beroep bankwerker, wonende te Schiedam. Hij had zich vrijwillig aangemeld bij de NBS. Na fouilleering is hij ingesloten in cel 5. Inspecteur Willems van Beveren met een en ander in kennis gesteld. Eindelijk is de vogel gevangen. Hij kwam zichzelf melden. Waarom? Waarschijnlijk werd hem de grond toch te heet onder de voeten. Hij had zich kennelijk gerealiseerd dat de situatie nu gewijzigd was. Hij kon zich niet meer uitgeven voor Duits militair en tegelij kertijd zeggen dat hij voor de ondergrondse werkte. Er bleef niet anders over dan door gaan en de zaak nog erger maken of zich melden. Hij deed het laatste en werd op het Hoofdbureau van Politie in de Lange Nieuwstraat ingesloten in cel V in afwachting van nader onderzoek. De zaak Peter Streuvels kon nu afgehandeld worden. Voor het zover was liet hij nog een keer van zich spreken. Op 28 mei komt gemeentetimmerman Molenaar naar het politiebureau voor herstelwerk zaamheden aan cel 5. Arrestant P. Streuvels wordt zolang in een andere cel gezet. Dan blijkt het Molenaar dat het luchtraampje in cel 5 is verdwenen en dat pogingen zijn gedaan om de spijl voor het raampje te verwijderen. Hij waarschuwt onmiddellijk de dienstdoende wachtcommandant. Die komt kijken en constateert dat de timmerman gelijk heeft. De cel wordt verder onderzocht en dan vinden ze het raampje onder de strozak van Streuvels. Het blijkt dat die met een scherp voorwerp, vermoedelijk de schroefplaat van het raampje, getracht heeft de spijl te verwijderen. "De sporen waren versch zoodat kon worden aangenomen dat Streuvels uit wil breken" zegt het rapport. In overleg met commissaris Van Veen wordt Streuvels nu in cel 4 opgesloten. Toen ze hem vooraf nog een keer fouilleerden vonden ze in de revers van Streuvels's colbertjas twee ijzerzaagjes. "Deze ter hand gesteld aan rechercheur Hoekstra.zegt het rapport laconiek. De volgende dag, op 29 mei om 9.40 uur: "Gaat de agent van politie H. v. Noort op transport met de bende leider P. Streuvel (z'n naam wordt nog steeds verkeerd geschre ven!) die voor de Officier van Justitie geleid wordt. Als begeleiders gaan mede de agen ten Scholten en Van Luijk. Ze zijn terug om 11 uur. In het Parool van 31 mei staat nog een kort berichtje van enkele regels: 'Peter Streuvels, die met zijn bende de laatste maanden Schiedam onveilig maakte is voor de Off. van Justitie geleid'. Uit aanwezige stukken blijkt dat Peter Streuvels op 20 juli 1946, nog geen 27 jaar oud, in de gevangenis in Norg afdeling B lig zit. Veroordeeld voor zijn lidmaatschap van de 46

Scyedam | 2000 | | pagina 10