DE 'FINSE SCHOLEN' IN SCHIEDAM R.W.Poels In Schiedam werden in 1949 drie Finse scholen gebouwd. Aan de Schoolstraat acht lokalen voor de RK Mater Deï-Ulo voor meisjes (geleid door de zusters Dominicanessen), en aan de Fahrenheitstraat totaal 16 lokalen bestemd voor twee scholen: De Openbare Prof.dr.Ph.Kohnstammschool (Fahrenheitstraat 4) en de RK Mariaschool (Fahrenheit straat 6, vanaf 1956 ingang Dr. Zamenhofstraat 153; geleid door de zusters Dominicanes sen). Bij deze laatste locatie waren de 16 lokalen verdeeld over 3 vleugels. Het gebouw aan de Schoolstraat werd, inclusief de grond, overgedragen aan de St. Willi- brordusstichting. De Mariaschool werd door deze stichting van de gemeente gehuurd voor een periode van 20 jaar. In 1956 betrok de openbare school een nieuw gebouw aan het Lorenzplein, grenzend aan het terrein van de Finse school. De vrijkomende ruimte in de Finse school werd betrokken door de W.A. Lieflandschool. Wegens opheffing verliet de Mariaschool in 1970 het Finshouten schoolgebouw. Nadat tenslotte de W.A.Lieflandschool in 1972 naar een nieuw gebouw verhuisde werden de totaal 16 lokalen benut door diverse maatschappelijke en culturele instellingen, maar ook onderwijsorganisaties, zoals de Streekschool Rotterdam-Noord en het kleuteronderwijs. Toen een deel uiteindelijk leeg kwam te staan, werd dit in de nacht van 30 juni 1979 door brand verwoest. Niet lang daarna werden de restanten gesloopt. De 'Finse school' aan de Schoolstraat hield het langer vol. Deze heeft tot het laatst toe gediend als buffer voor de St. Josefschool voor basisonderwijs. In april 1999 moest deze echter het veld ruimen voor een nieuw stenen gebouw. Voor vernietiging werd niet geko zen. Na 50 jaar zullen 3 a 4 lokalen een tweede leven gaan leiden in de wijk Sveaparken, waar herbouw in de loop van 2000 zal plaats hebben. Zowel het architectenbureau dat de school ontwierp als de aannemer die bouwde bestaan niet meer. Archieven zijn niet nagelaten. Toch bieden kranten, tijdschriftartikelen, notu len van B& W en van de gemeenteraad voldoende informatie om het spoor bijna volledig te reconstrueren. Finse scholen in Nederland Na de tweede wereldoorlog had Nederland een enorm tekort aan schoolgebouwen. Vol doende bouwmaterialen ontbraken naast een tekort aan bouwvakarbeiders. De enige mogelijkheid bood het handelsverdrag met Finland, dat nog ruimte liet voor de uitwisseling van z.g. 'zwakke' producten. Aangezien complete scholen voor Finland 'zwakke' uitvoerproducten betekenden konden aldaar scholen kant en klaar gemaakt worden, zodat zij in Nederland slechts opgebouwd hoefden te worden. Op 26 augustus 1948 werd door de Ministeries van Wederopbouw, van Onderwijs en van 54

Scyedam | 2000 | | pagina 18