Financiën het besluit genomen tot invoer van 50 'Finse scholen'. Op 14 maart 1949 volgde een tweede bestelling van 35 stuks en op 20 augustus 1949 een derde van 30 stuks. De prijzen van deze scholen werden als volgt vastgesteld: per school van 5 lokalen 77.597,-; per school van 6 lokalen 89.922,-; per school van 7 lokalen 102.247,- en per school van 8 lokalen 114.572,-. Architectuur De Nederlandse 'Finse scholen' hebben geen directe Finse architectuur. In Finland wer den en worden ze niet aangetroffen. Wel is er een studie gemaakt van de wijze van isole ren en de manier van houtverwerking. Het ontwerp is van het Nederlandse architectenbureau M. Ir. D.Th.Laurentius uit Voorschoten. Nadat de schoolgebouwen in Finland als bouwpakket waren vervaardigd, werden ze in Nederland door de initiatiefnemer, de Aanneming-Maatschappij N.V.Panagro te War mond opgebouwd. Met het egaliseren van het terrein, het metselen van de fundering en de opbouw zeifis menigmaal een 8-klassige school in 13 weken gereed gekomen. Op 25 februari 1949 werd de eerste Finse school in Voorschoten opgeleverd voor de RK. meisjesschool voor g.l.o. (gewoon lager onderwijs) St.Maria, geleid door de zusters Dominicanessen. Uiteindelijk werden de 115 scholen in ruim een jaar tijd gebouwd, een ongekende prestatie: ca. 800 leslokalen voor 38.000 leerlingen. Ze werden geplaatst met 5, 6, 7 en 8 klassen, maar door koppeling zijn ook grotere gehelen samengesteld. De lokalen zijn 6.10 m breed en 8.40 m lang met een hoogte van 3.40 m en waren bedoeld voor maximaal 48 leerlingen. De buitenwanden zijn van horizontaal aangebracht ovemaads hout in het onderste deel met daarboven een verticale beschieting van delen in wisselende dikten. De buitenwand werd oorspronkelijk met Skandinavische teer bestreken. Aan de binnenzijde achtereenvol gens een laag teerpapier, de stijlen, een laag golfcarton, zachtboardplaat, regelwerk en tenslotte de binnen beschieting van verticale delen. De wanden zijn daardoor goed koude- isolerend. Algemene informatie betreffende Finse scholen uit: 'Het Schoolbestuur', het orgaan van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding., 18e jrg., 3 maart 1950) Dat deze schoolgebouwen van begin af aan niet als noodgebouwen maar als permanente gebouwen waren bedoeld, wordt aangetoond door enkele 'Finse scholen' in Nederland die nog steeds voor het onderwijs in gebruik zijn. En in Schiedam krijgt de 'Finse school' aan de Schoolstraat na 50 jaar een tweede leven in de wijk Sveaparken. Het gebouw heeft tot het laatst toe gediend als buffer voor de St. Josefschool voor basisonderwijs. Schiedam Zoals in heel Nederland maakte men ook in Schiedam kort na de tweede wereldoorlog voortvarende plannen voor het stichten van nieuwe schoolgebouwen. De Gemeenteraad 56

Scyedam | 2000 | | pagina 20