dringende behoefte aan deze Finse scholen was, zijn die toen aan Schiedam toegewezen, begin Augustus. Vervolgens zijn toen vier scholen aangevraagd. Drie scholen werden toegewezen. De vierde aangevraagde school zou bestemd zijn geweest voor de Prot. Chr. ULO. Deze is, toen dat niet doorging, als semi-permanent gebouw aangevraagd bij de Rijksinspectie, te realiseren achter het Blaauwhuis aan de Lange Nieuwstraat. De terreinen werden beoor deeld, de Schoolstraat werd positief bevonden, maar de andere aangewezen terreinen bleken niet geschikt. "Besloten is toen het voor gewone bebouwing bestemde terrein nabij het Lorenzplein tijdelijk voor deze scholen te bestemmen. Spreekster geeft de heer Bosch toe, dat deze Finse scholen wel de meest primitieve vorm van scholenbouw vormen; maar daarom zijn deze Finse scholen nog geen "snert "-scholen. De 50 scholen, die beschik baar waren, zijn op dit ogenblik alle uitgegeven en er is nog een lijst van 17 gemeenten, die zeer gaarne een dergelijke school zouden overnemen. Men moet het niet voorstellen, alsof zo 'n Finse school een barak is, die zonder meer op een bepaald terrein gezet wordt; er moet een strook groen omheen geplaatst worden; dat geeft de school dadelijk een veel aardiger aanzien; het zijn ruime lokalen, waarin lucht, licht en zon in voldoende mate kunnen toetreden. Het is dan ook niet zo, dat deze Finse scholen niet geschikt zouden zijn om daarin goed onderwijs te geven. "Men mag blij zijn op deze wijze een oplossing gevonden te hebben" "Deze Finse scholen zullen op 15 januari 1949, misschien zelfs op 7 januari 1949 in Nederland aankomen, en worden dan onmiddellijk vervoerd naar de gemeenten, waar ze geplaatst zullen worden; de gemeenten zorgen dan verder voor die scholen. Het voorstel werd aangenomen: le) Het aanvaarden van de 3 Finse scholen, waarvan één aan de Schoolstraat en twee nabij het Lorenzplein, welke door de N.V.Panagro te Warmond in overleg met de dienst van Gemeentewerken op de genoemde gronden zullen worden gebouwd. 2e) Het voor gewone bebouwing bestemde terrein nabij het Lorenzplein tijdelijk te bestem men voor deze schoolbouw. School en grond aan de Schoolstraat zouden in eigendom worden overgedragen aan de St. Willibrordusstichting. School en grond aan het Lorenzplein zouden eigendom van de gemeente blijven. De bouw Op 4 januari 1949 werd de overeenkomst tussen Panagro en de gemeente Schiedam getekend. Op 28 januari 1949 verleende de Gemeenteraad het benodigde krediet van 607.068,-, maar al eerder waren de 'bouwpakketten' aangekomen. De import was in handen van de N.V.Nederlandsche Houtimport Mij. "NEHIM" te Amsterdam. Medio januari voer het stoomschip "Mand Thordon" de Rotterdamse haven binnen, op 8 59

Scyedam | 2000 | | pagina 23