ingangspartij en een viertal lokalen plus wat reservedelen (helaas juist die vleugel die in 1987 was verbouwd) werden zorgvuldig gedemonteerd en bij Gemeentewerken opgesla gen. Zo zal een deel van de school een tweede leven gaan leiden in de wijk Sveaparken, waar herbouw in de loop van 2000 zal plaats hebben. Andere Finse scholen in Nederland. In tientallen gemeenten zijn Finse scholen gebouwd. Onder andere 2 in Almelo, 4 in Amsterdam, 1 in Castricum, 3 in Den Haag, 1 in Delft, 1 in Doetinchem, 1 in Dordrecht, 3 in Eindhoven, 3 in Groningen, minstens drie in Rotterdam, 3 in Schiedam, 1 in Voor schoten, 2 in Zaandam, 2 in Zwolle. Een volledige lijst is niet makkelijk te achterhalen, daar de archieven van architect en bouwmaatschappij niet meer bestaan. Onderzoek in het rijksarchief zal opheldering kunnen verschaffen. Nog moeilijker is het er achter te komen welke scholen overleefden. Een oproep in het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het Nationaal Schoolmu seum leverde één reactie uit Zwolle op: In Zwolle waren 2 openbare Finse scholen. I. De Oosterenkschool, Herfterplein, Zwolle. Deze is in 1998 afgebroken. II. De Ligthartschool in de Gouden Regenstraat. Deze bestaat nog. Er is inmiddels een deel aangebouwd. Deze school is enige tijd terug gefuseerd. De nieuwe naam is Het Veldboeket. De Finse school is daar nu nevenvestiging van. Het verkeert nog in goede staat. Maar recente ontwikkelingen in Zwolle laten zien dat het gebouw nog dit jaar zal worden vervangen. Men overweegt verplaatsing. Een haalbaarheidsonderzoek is gaande. Is er geen nuttige nieuwe functie dan zal worden gesloopt. Uit een recent krantenbericht is het bestaan van een Finse school in Amersfoort bekend. Ook deze is nog als school in gebruik. Dat maakt een voorlopig totaal van drie nog bestaande exemplaren. Wie meer locaties weet, wordt uitgenodigd dit aan de redactie of de auteur te melden. Bronnen: Archief Gemeentewerken Schiedam; 'Het Schoolbestuur', het orgaan van het R.K.Cen- traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, 18e jrg., 3 maart 1950; krantenberichten; informatie van de heer J.Postma, Brandweer Schiedam; Nationaal Schoolmuseum R'dam; mondelinge informatie. Demontage van de Finse school aan de Schoolstraat voor toekomstige herbouw. (Foto: M. van Apeldoorn. 15 juli 1999) 65

Scyedam | 2000 | | pagina 29