DE BENDE VAN PETER STREUVELS Ser Louis Na verschijning van de boeken "Schaduwen over Schiedam, deel 1 en 2", werd meerdere malen opgemerkt dat daarin niets is geschreven over de "bende van Peter Streuvels die in 1945, het laatste jaar van de Duitse bezetting, nogal wat beroering in Schiedam ver oorzaakte. Enkelen beschouwden dat als een lacune en meenden dat het verhaal daarvan in genoemde boeken, zij het wellicht kort, vermeld had moeten worden. Anderen, en daar rekenden de schrijvers van "Schaduwen over Schiedamzich onder, vonden dat het om een groep criminelen ging die zich ten koste van anderen verrijkte en in feite niets met de oorlog en bezetting van doen had dan alleen gebruik maken van de situatie. Omdat het verhaal van "de bende van Peter Streuvels" de geschiedenis van een Schiedammer is, wordt het hier toch verteld. Omwille van de privacy is de naam van de hoofdpersoon veranderd. Zoals gezegd werd Schiedam in de verschrikkelijke koude hongerwinter van 1945 regel matig opgeschrikt door inbraken en overvallen in distilleerderijen, opslagplaatsen van gedistilleerde dranken en soms bij particulieren. Aanvankelijk tastte men in het duister maar langzamerhand werd het de politie duidelijk dat de dieven volgens een bepaald patroon te werk gingen. Het bleek dat de overvallen en inbraken steeds werden gepleegd door een groep mensen die varieerde van vier tot acht man, soms iets meer, soms iets minder. Meestal waren enkelen van hen, maar altijd zeker één, in Duits uniform gekleed en altijd waren ze bewapend. Dat werd bevestigd door slachtoffers en bij diverse confron taties die bewakingspersoneel en politieagenten met de daders hadden. Het bleek daarbij ook dat de daders zich niet ontzagen mensen urenlang onder schot te houden of, erger nog, bewusteloos te slaan. Dat eerste gebeurde bij politiemannen die op onderzoek waren en de daders aan het 'werk' troffen. Zij Heten zich dan overdonderen en werden meerdere malen enige uren in bedwang gehouden terwijl de dieven de buit verzamelden en over brachten naar een auto of carrier die ze bij hun diefstallen gebruikten. Zo kon het ge beuren dat een dievenploeg Schiedam lange tijd onveilig maakte en vele duizenden liters gedistilleerd vocht kon stelen. Aanvankelijk was het natuurlijk de grote vraag wie dat allemaal op zijn geweten had. Dat werd pas langzamerhand duidelijk, zo blijkt uit de politierapporten. Er werden wel steeds meer verdachten gearresteerd die kennelijk praatten, maar de aanvoerder kregen de politie èn de Duitsers maar niet te pakken. Ook de laatstgenoemden waren zeer in de dader geïnteresseerd, want de leider opereerde vaak in een Duits uniform en sprak daarbij Duits. Het is de één noch de ander ooit gelukt de man in handen te krijgen. Hij kwam zich na de bevrijding in mei '45, uiteindelijk zelf melden en wat de politie allang wist maar wat de Schiedammers slechts bij geruchten hadden vernomen: het was de in Schiedam woon- 40

Scyedam | 2000 | | pagina 4