achtige Peter Streuvels. Hij was getrouwd en had een dochtertje. Er is niet veel meer van de man bekend. Toen hij in de cel zat was hij net 25 jaar en van weten we niet meer dan dat hij tijdens de bezetting lid was geworden van de Duitse Waffen SS. Wat hij daar gedaan heeft is voor ons eveneens in het duister gehuld. In ieder geval verloor hij na de bevrijding daardoor het Nederlanderschap. Volgens sommigen die hem gekend hebben, zou Peter Streuvels eind 1944 of begin 1945 gedrost zijn bij de SS en één of meerdere Duitse uniformen, wapens en een auto gestolen hebben. Daarna zou hij kans gezien hebben zich bij enkele mensen van de het onder grondse verzet aan te sluiten en via die kringen contact gekregen hebben met een aantal te goeder trouw zijnde onderduikers. Enkelen van hen zou hij zover gekregen hebben met hem mee te werken 'aan het benadelen van de Duitsers'. Streuvels zou zich dan als Duitser vermommen en jenever stelen bij Schiedamse distillateurs, 'die verkochten dat toch maar aan de Duitsers' en dat zou dan gelijk afgelopen zijn. Met de opbrengst van de verkochte jenever zou het verzet dan geholpen worden. Enkele onderduikers trapten in ieder geval in dat verhaal en sloten zich bij Streuvels aan, niet wetende dat alles doorge stoken kaart was en dat hij en enkele leden van zijn groep, op geld en drank beluste boeven waren. Overigens is nergens uit gebleken dat het officiële verzet ook maar enig contact met de man zou hebben gehad of van zijn "diensten" gebruik heeft gemaakt. Om een beeld te geven van de acties die 'de bende van Peter Streuvel' zoals ze al snel genoemd werd, pleegde (waarbij de politie lange tijd zijn naam foutief in de rapporten vermeldt), volgt hier een kort overzicht van het 'werk' van de bende. Waarschijnlijk ligt het begin op 3 januari 1945 als uit een pand aan de Lange Haven 75 een hoeveelheid gedistilleerd wordt gestolen in een actie die op enige organisatie wijst. Dezelfde dag wordt ook distilleerderij Wittkampf aan de Westerkade met een bezoek vereerd en 250 liter alcoholische drank armer gemaakt. Vier dagen later, op 7 januari, is de firma Rijnbende aan de Noordvest aan de beurt. Daar gaat het echter minder goed; drie mannen worden betrapt en gearresteerd. Zij zorgen voor de eerste gegevens bij de politie maar de naam van Peter Streuvels valt nog niet in de politierapporten al lijkt er wel een vermoeden te zijn. De volgende dag, op 8 januari wordt er opnieuw ingebroken, nu bij Visser Co. aan de Lange Haven 52 èn in een distillateurspand aan de Noordvest. Er verdwijnt totaal meer dan 620 liter gedistilleerd. De rest van de maand januari wordt er nog acht keer in ver schillende distilleerderijen ingebroken en in die maand wordt totaal minstens 4400 liter sterke drank ontvreemd. In februari worden 12 inbraken en overvallen gepleegd waarbij meer dan 2690 liter gedistilleerd buit wordt gemaakt. Het vermoeden is dat, gelet op de manier waarop ze worden uitgevoerd, allen door de zelfde dieven worden gepleegd. De overval van 25 februari 1945 is daarvan een voorbeeld. Op die dag wordt een winkelier 41

Scyedam | 2000 | | pagina 5