duizenden liters geestrijk vocht ongewild van eigenaar. Op 24 april gebeurt er iets opmerkelijks. Die dag blijkt de bende het werkterrein verlegd te hebben naar Kethel. Vier personen in Duits uniform en drie of vier in burger geklede mannen dringen een huis binnen op de Schiedamseweg. De eigenaar wordt met een vuurwapen in bedwang gehouden en de boeven doorzoeken het huis op kleren, geld en voedsel. De overvallen man ziet op een gegeven ogenblik kans luidkeels om hulp te roepen en kort daarna komt er een Duitse patrouille van militairen aangerend die even verderop gelegerd bij de Stenen- of Blauwe Brug gelegerd zijn. Er volgt een kort vuurge vecht tussen hen en de rovers. Die vluchten de polder in met achterlating van vier rijwie len waarop ze inmiddels al voedsel hadden gebonden om mee te nemen. Ze daders worden niet achterhaald en ontkomen. Bij volgende overvallen, onder andere bij distilleerderij Pollens in de Lekstraat en (weer) bij Nolet in de Hoofdstraat, dragen de overvallers politie-uniformen. Bij Nolet hebben sommigen een Duits en anderen een politie-uniform aan. Bij deze overval wordt de bendeleider van de groep overigens herkend door een bewaker die ook nu weer met een pistool in bedwang gehouden wordt. Het politie-rapport zegt hierover "Bij hen bevond zich ook de bekende Peter Streuvels. Deze droeg de uniform van opperwachtmeester van politie". De vogel wordt echter niet gevangen. Wèl worden er al die maanden steeds meer mannen gearresteerd op verdenking met Streuvels meegewerkt te hebben. Inmiddels was de situatie eind april voor de bezetter meer dan duidelijk: de oorlog was verloren. Er waren al heel wat troepen uit Nederland verdwenen en langzamerhand vertrokken ze ook uit Schiedam al duurde het tot na 5 mei dat ze hier allemaal weg waren. De Duitsers hadden dus geen belangstelling meer voor de zaak. Het moet hen en de Schiedamse politie allang duidelijk geweest zijn dat Peter Streuvels niets met het ondergrondse verzet te maken had (gehad). Hij werd wel beschouwd als een gevaarlijk man die van de oorlogssituatie gebruik maakte en nu, op het eind van de bezetting, zijn ware gezicht liet zien door met inbreken en overvallen door te gaan. De politie, de slachtoffers en het Schiedamse publiek bleven dus zeer geïnteresseerd in de daders en hun leider. Dat blijkt op 2 mei als voorbijgangers "enige personen een fust van Spieringshoek naar de Damlaan (zien rollen)". Ze waarschuwen onmiddellijk de politie. Maar ook nu weer hetzelfde verhaal: voor de derde maal worden de toegesnelde politiemannen, onder bedrei ging van vuurwapens, tot staan gedwongen. Het enige wat ze constateren is dat de daders "mannen in burger gekleed (waren); vermoedelijk zijn het Nederlanders doch zij deden Duitseh" zoals het politierapport vermeldt. Een dag later, op 3 mei 1945 wordt om 15.10 uur in het politierapport geschreven: "rap porteert de opperwachtmeester Nuijtinck dat vermoedelijk de bende van Peter Streuvels 44

Scyedam | 2000 | | pagina 8