weer actief is geweest. A. O., wonende Rubensplein, reed met zijn rijwiel in de Nassau- laan. Aldaar werd hij aangehouden door 3 personen in burgerkleeding die zijn rijwiel wilden vorderen. Zij gaven zich uit voor Duitsche Wehrmacht, waarvan een als Unteroff. Karl Hoffmann genaamd, Heemraadssingel 11 te Rotterdam. Hij beweerde dat de bewuste fiets van hem was gestolen bij Zeverboom in de Genestetstraat alhier. Voormelde O. die Nuijtinck en Van Rij, die daar juist passeerden, aanriep, verzocht hen om assistentie. De 'Duitschersweigerden, op het voorstel van genoemde opperwachtmeesters om naar het bureau te gaan ten einde de zaak uit te zoeken, in te gaan. De Duitsche onderofficier begon hierop aan het rijwiel te trekken, om dit toch in zijn bezit te krijgen, waarop de politiemannen dit met den eigenaar tesamen, eveneens door te trekken, verhinderden. Hierop verklaarde de onderofficier zich plotseling bereid mee te gaan doch bij de Oranje- brug zei hij dat de anderen wel door konden gaan want hij had verder geen tijd meer. Hierop verdwenen de 'DuitschersDe andere personen, die bij de onderofficier waren, waren volgens Nuijtinck geen Duitschers, doch Nederlanders. Deze hielden zich wat afzijdig, terwijl hij zich met de onderofficier onderhield. Zij hielden het geheele geval echter in het oog. Toen de onderofficier wegging, ging Nuijtinck naar een van toe, met de vordering zich te legimiteren, wat deze weigerde. Daarna zijn Van Rij en Nuijtinck, tesamen met de heer O. naar het bureau gegaan. Hier vertelde laatstgenoemde O. dat hem gebleken was dat alle voormelde personen, buiten bedoelde onderofficier nog drie man, met pistolen bewapend waren. O. heeft het rijwiel thans aan het bureau achtergela ten, daar hij bang was, dat hem dat alsnog door de genoemde personen zou worden afgenomen. Peter Streuvels is kennelijk nog steeds actief al houdt hij zich nu bezig met zo iets 'ge woons' als fietsendiefstal. Op 5 mei is Nederland officieel van de bezetter bevrijd. In de politierapporten wordt hiervan met geen woord gerept. Men heeft het te druk met andere zaken. De ondergrondse is opgedoken en begint als Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (NBS) met het op halen van iedereen waarvan men zeker is dat betrokkenen met de Duitsers geheuld heb ben. Ook worden soms mensen waarvan het niet duidelijk is wat ze tijdens de bezettingsja ren precies gedaan hebben, opgepakt. De politie houdt zich hierbij afzijdig want ze is zelf bron van onderzoek. De zuivering wordt daar direct in gang gezet en een aantal politie mannen wordt dan ook gearresteerd. Dat verhaal wordt in het boek "Schaduwen over Schiedam, deel 1" uitvoerig uit de doeken gedaan. De 'bende van Peter Streuvels' kan door dit alles voorlopig nog in troebel water vissen. Als de politie weer orde op zaken heeft wordt Streuvels intensief gezocht maar hij wordt niet gevonden. Toch wordt het net om hem heen dichter gespannen. Zo wordt op 7 mei 1945 "aan het Hoofdbureau gebracht, vanaf den Vlaardingerdijk Paulina Louisa L. geb. te 's Gravenha- ge op 21 Mei 1915, zonder beroep, wonende te Schiedam in de Emmalaan. Zij geeft toe aan Peter Streuvels c.s. gedurende ongeveer een week, onderdak te hebben verschaft 45

Scyedam | 2000 | | pagina 9