door den Heer A. Noletyoor eene som van achtenzestighonderd gulden (f6800 -). Eerstgemelde Heeren zijn bereid voor het werk twee jaren in te staan, overeenkomstig het deswege door hen aangenomen beginsel bij de leverancie van dusdanige werken, terwijl de Heer Nolet zich des noods voor den tijd van vier jaren daarvoor verbinden wil. Ten slotte Ued. Achtb. nog adviserende om de voorkeur te geven aan de eerste der beide voormelde wijzen van aanbesteding der benoodigde ijzeren bruggen, als welke het minste risico en het meeste voordeel aan de stad opleveren moet, vermeent Uwe Commis sie aan de eigene beoordeeling en beslissing van Ued. Achtb. te moeten overlaten, aan welken der genoemde gegadigden de leverancie van het werk behoort gegund te worden; vertrouwende zij met de meededeeling van het bovenstaande aan het verlangen van Ued. Achtb. voldaan te hebben. J.A. van Boles A. Knappert R.A. van Boles In Goor was reeds in 1844 een enkele ijzeren ophaalbrug gebouwd, en omdat B. Looman, de ontwerper van deze brug, erover had gepubliceerd, kon de commissie hiervan kennis nemen. Met Nederburgh, Nering, Bögel Co. te Deventer, de ijzergieterij die deze brug had geleverd, werd contact opgenomen, en de burgemeester van Schiedam informeerde bij zijn collega van Goor naar de ervaringen met de brug. De burgemeester van Goor antwoordde zeer positief en kon de heer B. Looman, stadarchi- tect te Deventer, door wie het ontwerp van de brug in Goor was gemaakt aanbevelen. Angst en verdriet bij de gemeente-architect Opmerkelijk is ook het bezwaar dat gemeente-architect Makkers naar voren bracht. Hij was bang dat het gietijzer op den duur niet bestand zal zijn tegen de stoten die ontstaan bij hef hard tegen elkaar komen van de vallen als de ongeduldig voor de open brug wachtende personen nog tijdens het neerlaten de brug betreden. De voorspelling van Makkers kwam uit in 1906, toen precies op deze wijze de inmiddels bij de Buitensluis liggende voormali ge Hoofdbrug stuk ging, en vijf personen door vallende stukken ijzer werden getroffen, gelukkig zonder blijvend letsel op te lopen. Een hekwerk om de brug af te sluiten, zoals de commissie aanbeveelt, was er niet. Makkers had dus gelijk, toen hij vermoedde dat gietijzer een minder geschikt materiaal is voor de balans. Voor de poort is het wel ge schikt. Om te grote trekkrachten in de gietijzeren balans te voorkomen, is deze voorzien van smeedijzeren trekstangen, met een spaninrichting. Na de eerste twee in 1849 zijn in 1858 nogmaals twee dubbele ophaalbruggen met dergelijke gietijzeren balansen gebouwd. Deze laatste twee waren van minder goede kwaliteit en gaven problemen met breuk van onderdelen. Ook in andere steden waren er slechte ervaringen met gietijzeren balansen en 92

Scyedam | 2000 | | pagina 20