afbreken en uit elkaar nemen, om te kunnen nagaan of zij ook somwijlen verborgen gebreken heeft. De heer Tak liet zich hierdoor niet ontmoedigen en hield vol dat hij gelijk had. Een enkel woord slechts naar aanleiding van hetgeen door de Commissie van fabricage omtrent de Kortehcrven-brug gezegd is. Ik kan dienaangaande de stellige verzekering geven, dat de assen zoodanig zijn ingeloopen, dat de brug bij het vallen altijd schokt en er vroeger reeds een smid bij geweest is en het smidswerk voor de herstelling dan ook al gedeeltelijk klaar gemaakt werd. Niet door te spreken, maar door te zwijgen zou ik dan ook verantwoordelijkheid op mij geladen hebben. Gesteld echter dat ik het werkelijk mishad, dan zou dit toch zeker nog niet zooveel om het lijf hebben, omdat een onderzoek aan de gemeente geen geld zou kosten. Overigens zie ik niet in, dat tengevolge van hetgeen ik over de Kortehaven-brug gezegd heb, de verpligting op mij zou rusten om ook over de Ooijevaarsbrug of andere bruggen te spreken. De commissie van Fabricage zag zich naar aanleiding van deze stellige verzekering van de heer Tak genoodzaakt de assen te laten onderzoeken. Op 25 mei diende de commissie een verslag in bij de raad. Hoezeer wij - ook na deze stellige verzekering van den heer Tak - diens bewering niet konden deelen, hebben wij gemeend, ter rechtvaardiging van ons uitgesproken gevoelen, tot afdoende maatregelen, die tot bewijzen leiden, onze toevlucht te moeten nemen. Wij droegen daartoe den Gemeente-architect op, de assen uit de brug te nemen. Aan gezien deze daartoe moesten worden doorgezaagd en dus verder onbruikbaar gemaakt, gaven wij last, vóóraf twee nieuwe assen met de noodige benotten of stroppen te doen vervaardigen. Deze maatregel werd ook daarom genomen, om de scheepvaart en de passage zoo min mogelijk te stremmen. Op maandag 9 Mei zijn beide oude assen uit de brug genomen en vervangen door de inmiddels gereedgemaakte nieuwe. Zonder eenige belemmering voor de scheepvaart en de passage, liep het geheele werk nog dienzelfde dag af. De daarbij genomen voorzorgs maatregelen en het beleid, daarbij door den Gemeente-architect aan den dag gelegd, verdienen openlijk een woord van lof. En wat heeft dit onderzoek nu doen zien? De oude assen, die hare volle dikte hebben behouden en op de, verdikstukken en benotten niet noemenswaard zijn gesleten, leveren het duidelijke bewijs dat ook zonder hare vernieuwing - de brug nog tal van jaren dienst had kunnen doen, zonder eenig gevaar op te leveren. Opdat de leden uwer Vergadering zich persoonlijk hiervan zouden kunnen overtuigen, hebben wij de oude assen met benotten op het Raadhuis ter bezichtiging gelegd. Tijdens de raadsvergadering op 27 mei kwam dit verslag aan de orde. De heer Tak voelde geen behoefte om te reageren, en het verslag werd voor kennisgeving aangenomen. Hoeveel de nieuwe assen de gemeente hebben gekost, is niet bekend, maar het staat vast dat het een onnodige uitgave was. 98

Scyedam | 2000 | | pagina 26