memoires onder ogen gekregen waarin de schrijver zijn fouten ten toon spreidt. Zou ik eigen successen vertellen, dan zou ik de lezer op zijn minst ergeren. Daarom geef ik in de volgende bladzijden hoofdzakelijk een aantal schetsen over hetgeen ik in mijn leven heb gezien of meegemaakt. Of zij alle de moeite waard zijn om gedrukt te worden? Wellicht niet. Maar in zekere zin schrijf ik ze niet voor de mij grotendeels onbekende lezers, maar voor mijn eigen genoegen. Het genoegen om herinneringen op te halen uit het verleden; herinneringen aan hetgeen mij geboeid heeft." Visser zat thuis aan zijn tekst te werken, toen op 8 mei 1955 de dood hem overviel. Over de tekst De passages die hier volgen zijn gekozen uit het eerste hoofdstuk van Vissers herinnering en. Het manuscript berust in het Algemeen Rijksarchief (collectie nr. 558, inventaris nr. 16). De opgenomen gedeelten maken ongeveer eenderde van het geheel uit. Weggelaten tekst is aangegeven met te weten binnen de alinea als het kortere tekstgedeelten betreft, en tussen interlinies als het om grotere tekstgedeelten gaat. Op evidente typefouten en omissies na zijn Vissers spelling en interpunctie gerespecteerd. De in het manuscript aangebrachte auteurscorrecties zijn in de hier gepresenteerde tekst verwerkt. Bij het verzamelen van de informatie voor de verklarende noten heb ik als niet-Schiedam- mer veel profijt gehad van de hulp die mij werd geboden door de heer S.Ph. Louis en de medewerkers van het Gemeente-archief Schiedam. Amsterdam, april 2000 Ph. C. Visser (Foto: Boissonnas, Geneve 1913) 78

Scyedam | 2000 | | pagina 6